Bella Judelowitz

Bella Judelowitz

Doğum: 1871

Kuldiga, Letonya

Bella Hirschorn adıyla dünyaya gelen Bella, Letonya'nın Kuldiga kasabasında yaşayan Yahudi bir aile tarafından büyütüldü. Bella, genç bir kızken küçük bir kasaba olan Aizpute'ye taşındı ve orada Daniel Judelowitz ile tanıştı ve evlendi. Birlikte kasabada bir fırın bakkal açtılar. 1920'lerde Liepaja'ya taşındılar ve bir manifatura dükkânı açtılar. Çiftin 10 çocuğu oldu. Çocuklarından biri bebekken hayatını kaybetti.

1933–39: Judelowitz ailesinin dükkânı kumaş ve düğmelerden gömleklere ve uzun çoraplara kadar çeşitli elbise malzemeleri ve aksesuarları satıyordu. Bella ve Daniel emekli olduktan sonra dükkâna kızları baktı. 1939 yılında Almanya Polonya'yı işgal etti. Letonya o zamanlarda hâlâ özgür bir ulustu.

1940–41: Alman kuvvetleri, Sovyetlerin Letonya'yı işgal etmesinden bir yıl sonra 1941 Haziran'ında Liepaja'ya girdi. Bella ve eşine, Liepaja'da yaşayan tüm diğer Yahudilerle birlikte kayıt olmak ve değerli eşyalarını teslim etmek üzere yerel polis istasyonuna bildirimde bulunmaları emredildi. İşgal boyunca Baltık kıyısında Almanlar tarafından toplu idamlar gerçekleştirildi. Bunlar Ağustos ayında durdu. Daha sonra Eylül ve Aralık ayları arasında yüzlerce Yahudi erkek ve kadın "çalışmaya uygun olmadıkları" için öldürüldü.

1941 yılının Yom Kippur gününde (Yahudi Kefaret Günü) Daniel ve Bella tutuklanarak sürüldüler. İkisinden de bir daha haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.