بلا یودِلُویتز  Bella Judelowitz

بلا یودِلُویتز Bella Judelowitz

تاریخ تولد: 1871

کولدیگا, لتونی

بلا هیرشون، در خانواده‌ای یهودی در شهر لتوانیایی کولدیگا بزرگ شد. بلا هنگامی که یک زن جوان بود، به شهر کوچک ایزپوتِ نقل مکان کرد و با دانیل یودلویتز آشنا و ازدواج کرد. آنها با هم یک فروشگاه نانوایی در شهر برپا کردند. در دهه ۱۹۲۰ آنها به لیپایا نقل مکان کردند و یک فروشگاه خشکبار باز کردند. آنها ۱۰ فرزند داشتند که یکی از آنها در کودکی فوت کرد.

۱۹۳۳-۳۹: فروشگاه یودلویتزها پارچه، لوازم خیاطی و زیور‌آلات را از دکمه تا پیراهن و لباس زیر می فروخت. پس از بازنشستگی دانیل و بلا، دختران آنها صاحب کسب و کار شدند. در ۱۹۳۹ آلمان به لهستان حمله کرد. آن زمان لتونی هنوز یک ملت آزاد بود.

۱۹۴۰-۴۱: یک سال پس از اشغال لتونی توسط شوروی، نیروهای آلمان در ژوئن ۱۹۴۱ وارد لیپایا شدند. بلا و همسرش مانند دیگر یهودی‌های لیپایا مجبور شدند خود را به پلیس محلی معرفی کنند تا ثبت‌نام شوند و دارایی های ارزشمندشان را ارائه دهند. طی چند هفته پس از اشغال، آلمان اعدام‌های دسته جمعی را در ساحل بالتیک شروع کرد. اعدام‌ها در اوت متوقف شد. سپس بین سپتامبر تا دسامبر، صدها مرد و زن یهودی به دلیل در طبقه‌ی «مناسب کار کردن نبودن» قرار گرفتن، کشته شدند.

در ۱۹۴۱ در یوم کیپور، روز کفاره‌ی یهودی ها، دانیل و بلا دستگیر و تبعید شدند.دیگر از هیچکدام از آنها خبری شنیده نشد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.