Bertha Wolffberg Gottschalk

Bertha Wolffberg Gottschalk

Doğum: 22 Eylül 1866

Koenigsberg, Almanya

Bertha, Doğu Prusya'nın başkentinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Koenigsberg şehir konseyinde çalışıyordu. Bertha, 1887 yılında Hugo Gottschalk'la evlendi ve çift Almanya'nın kuzeyinde Schlawe'nin küçük bir kasabaya yerleşti. Orada şehrin değirmeni Hugo'ya aitti. Gottschalks ailesi, dört çocuğunu küçük bir nehrin yakınındaki geniş meyve bahçeleriyle çevrili bir evde büyüttü.

1933–39: Kızım Nanny ve ben Berlin'e taşındık. Hugo, 1934'de vefat etti ve biz Schlawe'daki büyüyen antisemitizmden korkuyorduk. Yahudiler olarak büyük bir şehirde daha az şüphe çekeceğimizi umuyorduk. Ama Naziler, Yahudilere her türlü kısıtlamayı getirdi. Kısa bir süre önce mücevherlerimi ve gümüşlerimi kayda geçirtmem gerekti. Kızım Gertrud, üç kızını İngiltere'ye yolladı. Ben de gitmek istiyordum ama çıkış vizesi almak epey zordu.

1940–42: Nanny ve ben, Çekoslovakya'daki bir getto olan Theresienstadt'a sürüldük. Orada bir evin ikinci katındaki pis, kalabalık ve bit dolu bir odaya gönderildik. Nanny çuval çuval talaş taşıyor, odamızı bunları yakarak ısıtıyorduk. 1941'de Amerika'ya gitme şansım oldu ama Nanny'siz gitmeyi reddettim. Schlawe'deki günlerim şuan uzak bir hatıra.

Bertha 23 Kasım 1942'de Theresienstadt'de öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.