Dora Unger

Dora Unger

Doğum: 7 Ocak 1925

Essen, Almanya

Dora, annesi ve babası, erkek kardeşi, teyzesi, dayısı ve iki kuzeniyle birlikte büyükbabasının Almanya’nın Essen şehrindeki evinde yaşıyordu. Unger’ler dinine bağlı bir Yahudi ailesiydi ve Dora 8 yaşına geldiğinde dini bir gençlik kuruluşu olan Brit HaNoar’ın toplantılarına düzenli olarak katılmaya başladı.

1933–39: Ekim 1938’de belediye havuzunda bir öğretmen gözünde yaşlarla bana gelerek "Yahudiler artık burada yüzemiyor" dedi. Birkaç hafta sonra, 9 Kasım’da Yahudiler tutuklandı ve mülkleri tahrip edildi. Bir komşumuz bizi korumaya çalıştı. Ancak o gece ailemiz bir araya toplandığında Naziler evimizi tespit etti. Aniden pencereden içeri fırlatılan bir balta, başımın yanına düştü. Birkaç gün sonra Hollanda’ya kaçtık.

1940–45: Amsterdam’da mülteci olarak annemin ve babamın çalışmasına izin verilmiyordu. Bu yüzden bana ve erkek kardeşime bakamıyorlardı. Bir Yahudi yardım örgütü tarafından, 80 Yahudi mülteci çocuğun bulunduğu Buergerweeshuis yetimhanesine verildim. Mayıs 1940'ta Almanlar Hollanda’yı işgal ettikten hemen sonra, binlerce çocuğun İngiltere’ye geçmesini sağlayarak kurtarılması için çalışan, Hollandalı bir kadın olan "Mama Wysmueller" gelerek hepimize giyinip hazırlanmamızı söyledi. Otobüsle bir iskeleye götürüldük ve Bodengraven gemisine bindirildik.

Dora savaşın geri kalanında İngiltere’deydi. Annesi, babası ve erkek kardeşi Sobibor ve Auschwitz kamplarında öldü. Dora 1946’da İsrail’e göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.