Edith Fuhrmann Brandmann

Edith Fuhrmann Brandmann

Doğum: 11 Eylül 1931

Kriesciatik, Romanya

Edith'in yaşadığı Kriesciatik kasabası Romanya-Polonya sınırındaydı. Yahudi ailesinin sığır yetiştirip şeker pancarı ektiği büyük bir çiftliği vardı. Ayrıca bir bakkal dükkânı da işletiyorlardı. Edith'in Jacob adlı bir erkek kardeşi ve Martha adlı bir kız kardeşi vardı. Aile evde Yidce ve Almanca konuşurdu. Edith okula başladıktan sonra Romence de öğrenmişti.

1933–39: Köyümüz bir nehrin kıyısındaydı. Yaz günlerimi nehir kenarında arkadaşlarımla birlikte yüzerek ve oyunlar oynayarak geçirirdim. Annem yanıma almam için ekmek, tereyağlı sandviç ve kiraz hazırlardı. Bazen en iyi arkadaşım Fritzie ile ormana gider, dağ çileği ve çiçek toplardık. Paskalya bayramında ailem evden çıkmamıza izin vermezdi. Çünkü yerel çiftçiler, sarhoş olup bazen Yahudileri İsa'yı öldürmekle suçluyor ve onlara saldırıyorlardı.

1940–44: 1940'ta savaş başladıktan bir yıl sonra Romanya Almanya'nın müttefiki oldu. Romanya polisi, ben 9 yaşındayken kasabadaki Yahudileri sürgün etti. Ukrayna'da Yahudilerin toplandığı bir yere yürüyerek gönderildik. Binlerce Yahudinin bulunduğu büyük kışlalara götürüldük. Hiçbir şey düzenli değildi. Her gün 1000 Yahudinin toplanıp Ukrayna gettolarına gönderildiğini öğrendik. Babam bunu duyunca kaçışımızı planlayana kadar beklememizi söyledi.

Edith'in ailesi, bir Ukrayna köyündeki Yahudi aileler tarafından gizlenerek üç yıldan fazla zaman geçirdi ve savaştan sağ çıktı. Edith 1959 yılında Amerika'ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.