Ernst Reiter

Ernst Reiter

Doğum: 11 Nisan 1915

Graz, Avusturya

I. Dünya Savaşı'nın ortalarında doğan Ernst, Avusturya'nın güneyinde yaşayan ateist bir anne babanın tek çocuğuydu. Avusturya'nın en büyük ikinci kentinde büyüdü. Şehirden uzaklaşmayı, özellikle de Alpler'de kaymayı seviyordu. 1930'ların başında Yehova Şahitleri cemaatine katıldı. O zamanlarda Avusturya'da yaşanan derin ekonomik krize karşın bir bakkal dükkânında tezgahtar olarak iş bulabilmişti.

1933–39: Katolik Avusturya hükümeti Yehova Şahitleri cemaatine karşıydı. 1938 Martında Almanya Avusturya'yı topraklarına kattıktan sonra faaliyetlerimiz yasaklandı. Tanrı'nın emirlerine uyduğum için Hitler selamı vermeyi ve Alman ordusuna hizmet etmeyi reddettim. Bu sebepten dolayı 6 Eylül 1938'de tutuklandım ve altı ay hapis cezasına mahkum edildim. Alman ordusuna hizmet etmeyi tekrar reddedince bu sefer de Almanya'daki Bayreuth cezaevine hapsedildim.

1940–44: 1939 yılı Kasım ayında ikinci hapis cezamı da tamamladıktan sonra diğerlerine göre daha yeni olan Flossenbürg toplama kampına gönderildim. 1935 numaralı esirdim. Zorla taşçı olmuştum. Tanrı'ya olan inancımın engellenmek istenmesi gibi pek çok kötü muameleye maruz kaldım. Fakat Tanrı'nın bana verdiği güç, Nazilerin bana yaptıklarına dayanabilecek kadar büyüktü. Yahudi, Polonyalı ve Sovyet esirler benden çok daha kötü durumdaydılar. Yahudi esirlerin buradan çıkabilmelerinin tek yolu, "bacadan duman olarak'' çıkmaktı.

Ernst, Flossenbürg kampından ve Nisan 1945'teki ölüm yürüyüşünden sağ kurtulmuştu. Amerikan birlikleri tarafından serbest bırakıldı ve 1945 yazında bisikletle Avusturya'daki evine döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.