Ezra BenGershom

Ezra BenGershom

Doğum: 1922

Würzburg, Almanya

Ezra, Bavyeral bir şehir olan Würzburg'da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1929 yazında üçüncü kuşak hahamı olan babası Yukarı Silezya'nın 12 cemaatine rehberlik eden bölge hahamlığı mevkisini kabul etti. İlkokulda kimyaya özel bir ilgi gösteren Ezra, çoğu zaman okul arkadaşları tarafından Yahudi olduğu için taciz ediliyordu.

1933–39: "Kuzeyli" görünüşüm sayesinde Yahudilerin gidemedikleri yerlere sıklıkla gidebiliyordum. Bir yıl sonra, 1938'de, Berlin'deki Yahudi ortaokuluna girdim. Naziler, Yahudileri toplama kamplarına sürmeye başladılar. Almanya'dan kurtulmanın bir yolunu ararken kırsal yerleşkeler bulmak için şehir gençliğinin Filistin göçüne hazırlandığı Berlin yakınlarındaki siyonist eğitim kooperatifine katıldım.

1940–44: 1941'de Naziler, Alman Yahudilerinin sürülmesi için adım atınca Berlin'e kaçtım. Gestapo devriyelerini atlatmak için sürekli şehrin içinde yer değiştirdim ve Hitler Gençliği üniforması giydim. Gamalı haçlar ve sarışın görünüşümle Aryan görünüyordum. Nisan 1943'te silah sanayisinde çalıştığımı gösteren sahte evraklarla Viyana'ya kaçtım. Daha sonra da Almanlar Macaristan'ı işgal edincye kadar yeraltına girdiğim Budapeşte'ye geçtim. Kasım 1944'te Romanya'ya kaçtım. Oradan Filistin'e [Yişuv] giden bir Türk gemisine bindim.

Ezra, Filistin'de hayalinin biyokimya okumak olduğunu fark etti. 25 yıl boyunca Rotterdam'daki Akademik Çocuk Hastanesi'nin Klinik Kimya Bölümü'ne başkanlık yaptı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.