Ezra Zelig Szabasson

Ezra Zelig Szabasson

Doğum: 1881

Kozienice, Polonya

Ailesi ve arkadaşlarının Zelig adıyla çağırdığı Ezra Zelig, Kozienice’de, Kozienice huş ormanının yakınındaki bir köyde kerestecilik işinde çalışıyordu. Evli ve altı çocuk babasıydı. Toplumun önde gelen bir üyesi olan Zelig, Kozienice şehir konseyinde görev yapıyordu ve aynı zamanda yerel Siyonist örgütün başkanıydı.

1933–39: Zelig, 1937 yılında ailesinin—o zaman bir İngiliz mandası olan—Filistin’e (Yishuv) göç etmesi için vize almaya çalıştı ancak İngilizlerin bu ülkeye göçü zorlaştırmak için yürürlüğe koyduğu kısıtlamalar yüzünden başarılı olamadı. İki yıl sonra Almanya Polonya’yı işgal etti. Kozienice’nin Yahudilerin yaşadığı bölümü Almanlar tarafından kapatılarak bir getto hâline getirildi.

1940–41: 1940 yılı başlarında Zelig’in Polonyalı arkadaşları, toplumdaki önemi yüzünden esir alınma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda onu uyardı. Zelig bir oğlu, bir kızı ve onların eşleriyle birlikte sınırdan Sovyet kontrolü altındaki Polonya’ya kaçtı. Zelig’in Sovyet hükümeti için kereste danışmanı olarak çalıştığı yer olan Lvov şehri yakınlarındaki bir bölgede durdular. 1941 yılında Almanlar Lvov’u istila etti ve Yahudi nüfusun öldürülmesine yardım etmeleri için bölgeye Mobilize Katliam Birlikleri (Einsatzgruppen) gönderdi.

Zelig ve ailesinden 1941 yılından sonra haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.