Felix Krakauer

Felix Krakauer

Doğum: 1 Nisan 1902

Hodonin, Çekoslovakya

Felix, küçük bir Moravya kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biriydi. Babasının manifatura ve giyim mağazası vardı. Aile evde Çekce ve Almanca konuşurdu. Felix Almanca eğitim veren okullara devam etti. Gençlik döneminde siyonist bir kulübe üye oldu. Kayak yapmayı seviyordu. Moravya’nın başkenti Brno’ya yerleşmeden önce Viyana’da uluslararası bir ticaret okulundan mezun oldu.

1933–39: 1930’larda Felix, Hodonin kasabasından Hıristiyan bir kadınla evlendi. 1938’de babası emekli olunca ailenin sahip olduğu manifatura işini devralmasını teklif eden babasının bu teklifini geri çevirdi. Mart 1939’da Almanlar, Bohemya ve Moravya’yı işgal etti ve Yahudilere çeşitli kısıtlamalar getirdi. Felix, Yahudi olduğu için işinden çıkarıldı. Karısı onu boşadı.

1940–45: İki yıl boyunca Felix, Almanlar için köle işçi olarak çalıştırıldı. Theresienstadt gettosuna sürgün emri verildiğinde gitmedi. Bunun yerine Çek temizlikçisinin yardımıyla giysilerini Svratka Nehri’ne atarak ve bir veda mektubu bırakarak intihar süsü verdi. Sonraki üç yıl boyunca Felix ve iki arkadaşı, Brno yakınlarında temizlikçi kadının ahırının altındaki gizli bir kilerde saklandı.

Felix, Mayıs 1945’te Sovyet birlikleri tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. 1966’da Çekoslovakya’dan göç etti ve 1967’de Avustralya’ya yerleşti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.