فلیکس کراکائر  Felix Krakauer

فلیکس کراکائر Felix Krakauer

تاریخ تولد: ۱ آوریل ۱۹۰۲

هودونین, Hodonin چکسلواکی

فلیکس یکی از شش فرزند خانواده‌ای یهودی در شهر کوچکی در موراویا بود. پدرش در آنجا یک فروشگاه لباس و خشکبار داشت. خانواده‌ی آنها در خانه به آلمانی و چکی صحبت می کردند و فلیکس به مدارس آلمانی زبان رفت. او در نوجوانی عضو باشگاه صهیونیستی بود و به اسکی علاقه داشت. او قبل از نقل مکان به برنو، پایتخت موراویا، تحصیلاتش را در رشته‌ی تجارت بین‌الملل در وین به پایان برد.

۱۹۳۳-۳۹: در دهه‌ی ۱۹۳۰ فلیکس با یک زن مسیحی از شهر هودونین ازدواج کرد. هنگامی که پدر فلیکس در ۱۹۳۸ بازنشسته شد، فلیکس پیشنهاد پدرش برای ادامه‌ی تجارت خانوادگی خرازی را نپذیرفت. در مارس سال ۱۹۳۹ آلمانی‌ها بوهمیا و موراویا را اشغال کرده و خیلی سریع قوانین سختی را برای یهودیان تصویب کردند. فلیکس از کار اخراج شد زیرا یهودی بود و همسرش از او طلاق گرفت.

۱۹۴۰-۴۵: فلیکس برای دو سال برای آلمانی‌ها کار اجباری می‌کرد. هنگامی که به او دستور داده شد خود را برای تبعید به گتوی ترزین‌اشتات معرفی کند، او حاضر نشد. در عوض او با کمک پیشخدمت خود که اهل چک بود، لباس‌هایش را در رودخانه سوارتکا پرتاب کرد و یک نامه به جای گذاشت و وانمود به خودکشی کرد. فلیکس و دو دوستش، به مدت سه سال در یک انبار پنهانی که زیر مزرعه‌ی پیشخدمت در برنو ساخته شده بود، پنهان شدند.

فلیکس در مه ۱۹۴۵ توسط نیروهای شوروی آزاد شد. در ۱۹۶۶ او از چکسلواکی مهاجرت کرد و در ۱۹۶۷ در استرالیا اقامت گزید.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.