Frank Meissner

Frank Meissner

Doğum: 28 Eylül 1923

Trest, Çekoslovakya

Frank'ın Batı Moravia'daki kasabası Trest'in 1930 yılında 64 kişilik küçük bir Yahudi topluluğu vardı. Frank, bazen ilkokulda Yahudi karşıtlığı yüzünden dayak yerdi. Meissner ailesinin tahta ayakkabı fabrikası kapandığında Frank'ın babası mobilya endüstrisine döndü. Ama Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki ekonomik belirsizlik yüzünden geçim kaynağını kaybetti. Ailesine destek olmak için Bayan Meissner sekreter olarak çalıştı.

1933–39: Trest küçük bir yerdi ve ortaokulu yoktu. Bu yüzden hafta içleri komşu kasabaya gidip hafta sonları eve dönüyordum. Siyonist gençlik hareketinde aktiftim ve gençlere yönelik bir siyonist eğitim programı için birkaç aylığına Prag'a gittim. Ekim 1939'da bir grup Yahudi gençle Danimarka'ya gittim. Orada çiftliklerde çalıştık. Nielsens denilen bir aileyle kaldım ve her hafta ailemden mektup aldım.

1940–44: 1941'de Danimarka'da ziraat lisesine gitmek için burs kazandım. Ardından, 1943'te Kopenhag Üniversitesi'nin Ziraat Fakültesi'nde okumaya başladım. O yılın Ekim ayı üniversitenin rektörü Gestapo'nun Yahudileri toplamaya başladığına dair bir duyum aldı. Ailem İsveç'e geçişimi ayarladı. İsveç'teyken Trest'teki ailemin Theresienstadt gettosuna yollandığını öğrendim. 1944 baharında Auschwitz'e sürüldükleri ortaya çıktı. Sürgündeki Çek ordusuna katıldım.

Savaştan sonra Frank, Prag'a ailesini aramaya gitti ama başarılı olamadı. Kopenhag'daki üniversiteyi bitirdi ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.