Franz Wohlfahrt

Franz Wohlfahrt

Doğum: 18 Ocak 1920

Koestenberg-Velden, Avusturya

Franz, Avusturya'nın Carinthia olarak bilinen bölgesinde bulunan bir köyde yaşayan Katolik bir ailenin altı çocuğundan en büyüğüydü. Babası çiftçiydi ve taş ocağında çalışıyordu. Katolizm nedeniyle hayal kırıklığına uğramış olan annesi ve babası, Franz'ın çocukluğu sırasında Yehova Şahitlerine katıldılar ve çocuklarını yeni inançlarına göre yetiştirdiler. Franz, gençliğinde ressamlık ve kayakçılığa ilgi duyardı.

1933–39: Boyacılık ve dekoratörlük mesleklerinde çıraklık eğitimi aldım. 1938 yılında Nazi Almanyası'nın Avusturya'yı topraklarına katmasından sonra diğer Yehova Şahitleri gibi ben de Hitler'e sadakat yemini etmeyi ya da Hitler selamı vermeyi reddettim. Komşular beni polise şikayet ettiler. Ancak patronum, yaptığım işin önemli söyleyerek beni tutuklanmaktan kurtardı. 1939 yılının Eylül ayında savaş çıktığında babam, orduya katılmak istemediği için tutuklandı. Aralık ayında idam edildi.

1940–44: Yirminci doğum günümden sonra Alman ordusuna katılmayı reddettim. Yüzlerce asker ve subayın önünde Nazi bayrağını selamlamayı reddettim. 14 Mart 1940 tarihinde tutuklandım ve hapse atıldım. Aynı yılın sonuna doğru Almanya'daki bir ceza kampına gönderildim. Yeni bir komutan bana acıdı ve 1943 ve 1945 yılları arasında beni üç kere idam edilmekten kurtardı. Tanrı'nın komşularını sevme ve öldürmeme emrine karşı gelmektense ölmeyi tercih etmem onu etkilemişti.

Franz, 24 Mart 1945'e kadar Rollwald Rodgau 2 Kampı'nda esir kaldı. Amerika Birleşik Devletleri kuvvetleri tarafından kurtarıldı ve Avusturya'daki evine döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.