Gyorgy (George) Pick

Gyorgy (George) Pick

Doğum: 28 Mart 1934

Budapeşte, Macaristan

Gyorgy, Macaristan başkenti Pudapeşte'de yaşayan orta sınıf Yahudi bir ailenin tek çocuğuydu. Babası Istvan, şaraphaneler için üzümlerin hidrolik preste sıkılmasından sorumlu bir mühendisti. Annesi Margit kâtip olarak çalışıyordu. Pick ailesi, Danube Nehri'nin Peşte tarafında yeni bir bölgede yaşıyordu. Şehirde birçok yakın akrabaları vardı.

1933–39: 1930'larda Macaristan Nazi Almanyası'na yakınlaştıkça Yahudilerin durumu kötüleşmeye başladı. Gyorgy radyo dinlerken Hitler'in ses tonundan rahatsız oluyordu. En önemli ilk Yahudi karşıtı yasalar, 1938 ve 1939'da çıkarıldı. Kanunlar Yahudilerin ekonomiye katılımını büyük ölçüde sınırlıyordu ve Yahudileri Nazi Almanyası'nda Nuremberg Kanunları'ndaki gibi ırkçı söylemlerle tanımlıyordu. Sonuç olarak Gyorgy'nin ebeveynleri, işlerini kaybetti. Babası, kısa zamanda Yahudi olmayan bir isim üzerine kayıtlı araç ve makine parçaları işi kurdu.

1940–44: 1940'ta Gyorgy'nin babası, Macar işçi taburlarında çalıştırılmak üzere askere alındı ve ordu için yol yapımında çalışacağı Ruthenia'nın yeni ele geçen bir bölgesine gönderildi. Üç ay sonra serbest bırakıldı. Ancak ardından 1943 ve 1944'te yeniden askere alındı. Gyorgy, Alman birliklerinin Macaristan'ı işgal ettiği Mart 1944'e kadar okula devam etti. Haziran'da Pick ailesi, başkentteki [Budapeşte] diğer Yahudilerle sarı bir yıldızla işaretlenmiş özel binalara taşınmak zorunda bırakıldı. Müttefik hava saldırıları bazı komşu binaları yıkacak şekilde arttığından Gyorgy, yakında savaşın sona ereceğini düşünüyordu. Kasım 1944'te Macar Nazilerinin (Arrow Cross Party) iktidara gelmesinden yalnızca birkaç hafta sonra Gyorgy ve ailesi, saklanmaya başladı. Bir ay sonra bulundular. Gyorgy, 500 çocuğun yaşadığı bir eve yerleştirildi. Ancak kısa sürede kaçtı. Kalanlar öldürüldü.

Ocak 1945'te, Pick ailesi, Sovyet birlikleri tarafından şehrin gettosundan serbest bırakıldı. Savaştan sonra Gyorgy, 130 akrabasının Auschwitz-Birkenau ölüm merkezine sürgün edildiğini ve burada can verdiğini öğrendi. 1956’da Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.