Hans (John) Sachs

Hans (John) Sachs

Doğum: 8 Mayıs 1920

Decin, Çekoslovakya

Hans, Çekoslovakya'nın nüfusunu büyük ölçüde Almanların oluşturduğu bir kesimi olan Sudetenland'te, Yahudi bir ailede dünyaya geldi. 1922'de Sachs ailesi Avusturya Viyana'ya taşındı ve burada bir manifatura dükkânı satın aldı. Hans, devlet okuluna devam ediyordu ve Yahudi olmayan pek çok arkadaşı vardı.

1933–39: 1936'da Hans'ın arkadaşlarının çoğu ve onların aileleri, Nazi hareketini destekliyordu. Mart 1938'de Alman birlikleri, Avusturya'ya girdi ve onu Reich'a dâhil etti. Hitler Viyana'yı ziyaret ettiğinde Hans, büyük kalabalıkların ona tezahürat yaptıklarını gördü. Yerel Naziler, sokakları temizlemeye zorlayarak ve dükkân vitrin camlarına Jude (Almanca Yahudi) yazarak Yahudileri sindiriyordu. Bir gün Hans'ın en iyi arkadaşı, Nazi üniformasıyla çıkageldi ve yakın arkadaşlıklarını bitirdi. O yaz Sachs ailesinin dükkânı, diğer Yahudi işletmeler gibi, “Aryan” bir vekile devredildi. Eylül 1938'de aile, Çekoslovakya'ya döndü ve Prag'a yerleşti. Mart 1939'da Alman birlikleri şehre girdi.

1940–45: Hans ailesinin göç etmesi gerektiğini anladı. Viyana'yı terk etmeden önce yardım edebilecek birisini bulmak amacıyla umutsuz bir çaba içerisinde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanlara Sachs soyadıyla yazmaya başladı. Prag'da kendisine malî destek olmayı öneren New York'lu bir diş doktorundan bir mektup aldı. O zamanlar ellilerinde olan ebeveynleri gitmeyi reddetti. Hans, Nisan 1940'ta Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmek üzere yola çıktı. Burada Prag'da öğrendiği bir meslek olan tesisatçılıkla iş buldu. 1941'de Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nda askere alındı. Hans, İtalya'da ve Aleut Adaları'nda Müttefik askerî harekâtlarında savaştı.

Ağustos 1945'te Amerika'ya döndü ve hemen ardından mülteci bir arkadaşıyla evlendi. Babasının tutuklandığını, Theresienstadt'taki Small Fortress'e, oradan Auschwitz'e ve daha sonra Buchenwald'a sürgün edildiğini ve burada öldüğünü öğrendi. Annesi, Auschwitz-Birkenau ölüm merkezinde can verdi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.