Hilde Verdoner-Sluizer

Hilde Verdoner-Sluizer

Doğum: 28 Kasım 1909

Amsterdam, Hollanda

Hilde, Amsterdam'da yaşayan orta sınıf Yahudi bir ailede büyüdü. Çoğu Hollandalı Yahudi gibi, Hilde'nin ailesi de Hollanda toplumuyla iyi kaynaşmıştı. Hilde lisede çok başarılıydı, özellikle de dilde. Mezun olduktan sonra iki yıl ev işi dersi aldı ve ardından Roma'da sekreter olarak işe girdi. Hilde 24 yaşındayken Amsterdam'a döndü. Orada Aralık 1933 tarihinde Gerrit Verdoner'le evlendi.

1933–39: Evlilikten sonra Hilde ve Gerrit, Hollanda'nın merkezinde bir yerleşim kasabası olan Hilversum'a taşındı. Ağaçlarla çevrili muhitte geniş bir evde yaşıyorlardı. Üç çocukları burada doğdu: 1934'te Yoka, 1937'de Francisca ve 1939'da Otto. Hollanda'daki yaşamları rahattı. Ancak Hilde, Almanya'daki Yahudilerin kötüleşen durumu için endişeleniyordu. Hitler 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal ettiğinde endişesi arttı.

1940–44: Mayıs 1940'ta Almanya beş günde Hollanda'yı ele geçirdi. Yahudi karşıtı kararlar Gerrit'i işini bırakmak zorunda bıraktı. Naziler tarafından evlerine el koyulan Verdoner ailesi, Amsterdam'da Gerrit'in ailesinin yanına taşındı. Yeraltı örgütü, çocukların gizlenme yerlerine yerleştirilmelerine yardım etti. 1942 yazında toplu sürgünler başladı. Hilde ve Gerrit Westerbork aktarma kampına gönderildiler. Gerrit, kampın Naziler tarafından atanan Yahudi yönetiminde çalıştı. Bu, onları anında sürülmekten kurtardı.

8 Şubat 1944'te Hilde, "Doğu'da bir yerleşke"ye sürüldü. Gönderildiği yer, üç gün sonra gaz odasında can vereceği Auschwitz'di. 34 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.