هیلده وردونر-اسلاتزر  Hilde Verdoner-Sluizer

هیلده وردونر-اسلاتزر Hilde Verdoner-Sluizer

تاریخ تولد: ۲۸ نوامبر ۱۹۰۹

آمستردام, هلند

هیلده در یک خانواده‌ی متوسط یهودی در شهر آمستردام به دنیا آمد. خانواده هیلده مانند بقیه‌ی خانواده‌های یهودی کشور هلند، با زندگی در جامعه هلندی کنار آمده بودند. هیلده در دوران دبیرستان، جزو دانش‌آموزان نمونه بود، مخصوصا در زبان‌های مختلف. پس از فارغ‌الحصیل شدن به مدت دو سال در رشته‌ی خانه‌داری تحصیل کرد و پس از آن به عنوان منشی در رم شروع به کار کرد. هیلده به آمستردام بازگشت و در دسامبر سال ۱۹۳۳، در سن ۲۴ سالگی با گریت وردونر ازدواج کرد.

۱۹۳۳-۳۹: پس از مراسم عروسی هیلده و گریت به شهر هیلفرسوم، شهری مسکونی در قلب هلند نقل مکان کردند. آنها در یک خانه‌ی بزرگ در یک محله‌ی پر درخت زندگی می‌کردند. در آنجا صاحب سه فرزند شدند: یوکا متولد سال ۱۹۳۴، فرانسیسکا متولد ۱۹۳۷ و اتو متولد سال ۱۹۳۹. زندگی راحتی در هلند داشتند، ولی هیلده از اوضاع وخیم یهودیان در آلمان نگران بود. زمانی که هیتلر در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ لهستان را اشغال کرد، نگرانی هیلده بیشتر شد.

۱۹۴۰-۴۴: در ماه مه سال ۱۹۴۰، نیروهای آلمان در ۵ روز کشور هلند را تصاحب کردند. قوانین یهودستیزی باعث شد گریت کار خود را از دست بدهد. زمانی که نازی‌ها خانه آنها را گرفتند، خانواده وردونر به خانه‌ی خانواده‌ی گریت در آمستردام نقل مکان کردند. گروه‌های زیرزمینی کمک کردند که بچه‌ها مخفی بمانند. در تابستان سال ۱۹۴۲ تبعید گروهی شروع شد. هیلده و گریت به اردوگاه موقت وستربورک فرستاده شدند. گریت از طرف نازی‌ها مسئولیت مدیریت امور یهودیان را بر عهده گرفت و همین باعث شد که از تبعید سریع آنها جلوگیری شود.

در ۸ فوریه سال ۱۹۴۴ هیلده برای "اسکان مجدد در شرق" تبعید شد اما به آشویتس فرستاده شد. هیلده بعد از سه روز از ورودش، با گاز کشته شد. او ۳۴ ساله بود.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.