Inge Berg

Inge Berg

Doğum: 27 Mart 1929

Köln, Almanya.

Inge ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabası, amcası ve küçük kız kardeşi Gisella ile Köln'nün dışında küçük bir köy olan Lechenich'te yaşadı. Berg'ler dindar bir Yahudi ailesiydi. Inge'nin büyükbabası, yerel sinagog cemiyetinin başkanıydı. Amcası koro şefiydi. Babası Josef, Yahudi ya da Yahudi olmayan komşularıyla kişisel bağlantıları olan ve onlara alım satım yapan saygıdeğer bir büyükbaş hayvan satıcısıydı.

1933–39: 1935'te Naziler'in iktidara gelmesinden iki yıl sonra Inge, Lechenich'teki devlet okulunu bırakmaya zorlandı. Linnich ve Köln'deki Yahudi okullarına devam etti. 9 Kasım 1938'de Naziler, Alman Yahudilere karşı Kristallnacht (“Kırık Camlar Gecesi”) olarak bilinen ulusal çapta bir katliam uyguladı. Bir aile dostu tarafından tehlike konusunda uyarılan Berg'ler, Köln'e kaçtı. Daha sonra Inge'nin annesi evlerinin yağmalanıp yağmalanmadığını, eşyalarına zarar verilip verilmediğini ve eşyalarının yok edilip edilmediğini öğrenmek için Lechenich'e döndü. Mayıs 1939'da Berg'ler Kenya'ya yola çıktı.

1940–45: Aile, böcek ilacı yapımında kullanılan pyrethrum adlı çiçek veren bir bitki türü ve büyükbaş hayvan yetiştirerek o zamanlar İngiliz Güney Afrikası’nın parçası olan Kenya'nın dağlık bölgelerinde bir çiftlikte yaşadı. Buradaki koşullar oldukça basitti. Evlerinin çatısı teneke, zemini çimentoydu. Tek su kaynakları yağmurdu. Kızlar eğitimlerini bitirebilsinler diye Inge, Gisella, ve anneleri Nairobi'ye taşındı. Aileye destek olmak amacıyla Inge'nin annesi, izin kullanan Yahudi askerler için kısa sürede durak hâline gelen bir pansiyon işletti.

1947'de Berg'ler, Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Zamanla New Jersey, Vineland'de bir tavuk çiftliği ve süt işletmesi satın aldı. Inge, New York'taki bir avukatın ofisinde göreve başladı. 1951'de Werner Katzenstein adlı Nazi Almanyası'ndan mülteci bir arkadaşıyla evlendi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.