اینه برگ  Inge Berg

اینه برگ Inge Berg

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۹۲۹

کولن Cologne, آلمان

اینه با پدر و مادر، پدر و مادربزرگش، عمویش و خواهر کوچکترش گیزلا در لِیشنیش، روستایی کوچک در خارج کولن زندگی می کرد. خانواده برگ یک خانواده یهودی محافظه کار بودند. پدربزرگ اینه، رئیس سازمان کنیسه‌ی محلی و عمویش خواننده آیات مذهبی بود. پدرش جوزف، یک تاجر احشام و فردی محترم بود که روابط تجاری و شخصی بسیاری با همسایگان یهودی و غیریهودی خود داشت.

۱۹۳۳-۳۹: در ۱۹۳۵، دو سال پس از به قدرت رسیدن نازی ها، اینه مجبور شد مدرسه دولتی را در لیشنیش ترک کند و به مدارس یهودی در لینیش و کولن برود. در ۹ نوامبر ۱۹۳۸، نازی‌ها، کشتاری سراسری را بر ضد یهودی‌های آلمان که به نام کریستال‌ناخت (شب شیشه‌های شکسته) معروف است، برپا کردند. خانواده‌ی برگ که توسط یکی از دوستان از خطر آگاهی یافته بودند، به کولن فرار کردند. مادر اینه مدتی بعد به لیشنیش برگشت و متوجه شد که خانه‌اش مورد هجوم قرار گرفته و دارایی‌اش تخریب و نابود شده است. در مه ۱۹۳۹، خانواده برگ به مقصد کنیا به راه افتادند.

۱۹۴۰-۴۵: در کنیا، که آن زمان بخشی از جنوب آفریقای تحت حاکمیت انگلیس بود، آنها در مزرعه‌ای در ارتفاعات زندگی می کردند و دامپروری می‌کردند و گیاه گاوچشم که از آن برای تولید آفت کش استفاده می‌شود، تولید می کردند. شرایط بسیار سخت بود. خانه‌ی آنها سقف نازک و زمین سیمانی داشت و تنها منبع آب آنها باران بود. اینه، گیزلا و مادرشان به نایروبی رفتند تا دخترها بتوانند تحصیلاتشان را ادامه دهند. مادر اینه برای پشتیبانی از خانواده‌اش، یک مهمانخانه برپا کرد که به سرعت تبدیل به مکان مرخصی سربازان یهودی شد.

در ۱۹۴۷،خانواده برگ به ایالات متحده آمدند و در نهایت یک مرغداری و تجارت لبنیات در واینلند نیوجرسی خریداری کردند. اینه در یک دفتر وکالت در نیو یورک شغلی پیدا کرد و در ۱۹۵۱، با ورنر کاتزن‌اشتاین، یک پناهنده از آلمان نازی ازدواج کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.