Josef Schoen

Josef Schoen

Doğum: 12 Ekim 1910

Tsikov, Çekoslovakya

Josef, Alman Katolik bir ailede dünyaya geldi. Almanların yaşadığı Südet diye anılan bölgedeki Sternberk şehrinin yakınlarındaki Moravya'nın bir köyünde yaşıyorlardı. O zamanlarda Çekoslovakya Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir parçasıydı. Josef, tekstil okulundan mezun olduktan sonra Moravska Trebova'daki 600 çalışanlı bir ipek fabrikasının denetimine geçti.

1933–39: Çekoslovak ordusunda hizmet verdikten sonra Prag'da Yehova Şahitlerine katıldım ve Şahitlerin "Öldürmeyeceksin" emrine katı bir şekilde uyarak askeriyeyle ilgili her şeyle ilişkimi kestim. 1938'de Çekoslovak ordusuna katılmayı reddettiğim için kısa bir süre tutuklu kaldım. Almanlar 1939'da Prag'ı ele geçirdiğinde Şahitlerin ofis yazıcılarını gemiyle dışarı çıkartıp onları yeniden Hollanda'da kurmayı başardım.

1940–44: Viyana'da Yehova Şahitlerinin yeraltı örgütü için çalıştım. İşim tehlikeliydi. Avusturya'daki cemaatlerimize kitap sağlıyordum. Çok geçmeden Gestapo beni tutukladı. Mahkeme beni 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak önce Kuzeybatı Almanya'nın bataklıklarındaki bir seri kampta köle işçilik yapmaya yollandım. Savaşın sonlarına doğru yeniden askerî hizmeti reddettim ve Güney Almanya'daki çeşitli hapishaneler ve kamplara zorunlu yürütüldüm. Yüzlerce esir öldü.

Dachau toplama kampına yapılan ölüm yürüyüşünden sağ çıkan Josef, Mayıs 1945'te ABD birlikleri tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. Ardından da Kanada'ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.