یوزف شون Josef Schoen

یوزف شون Josef Schoen

تاریخ تولد: ۱۲ اکتبر ۱۹۱۰

چیکوف Tsikov, چکسلواکی

یوزف در یک خانواده کاتولیک آلمانی به دنیا آمد. آنها در روستایی در مواریا در نزدیکی شهر اشترن‌برک در منطقه‌ای که قسمتی از آلمان بود و به نام اشتودلند شناخته می‌شد زندگی می‌کردند. در آن زمان چکسلواکی بخشی از امپراتوری اتریش و مجارستان بود. پس از فارغ التحصیلی از مدرسه نساجی، وی مدیریت ۶۰۰ کارمند را در کارخانه‌ی ابریشم در شهر موراوسکا تِرِبُوا بر عهده داشت.

۱۹۳۳-۳۹: پس از خدمت در ارتش چکسلواکی، من در پراگ به «شاهدان یهوه» پیوستم و به دلیل پایبندی شدید به فرمان شاهدان یهوده که می‌گوید «قتل نکن»، از هرگونه ارتباط با ارتش سر باز زدم. در سال ۱۹۳۸ برای مدت کوتاهی برای بی‌توجهی به احظار به ارتش چکسلواکی دستگیر شدم. زمانی که آلمان در سال ۱۹۳۹ پراگ را تصرف کرد، من مسئول فرستادن ماشین‌های چاپ و نصب مجدد آن در دفاتر شاهدان در هلند بودم.

۱۹۴۰-۴۴: من در وین، به صورت پنهانی با شاهدان یهوه همکاری می‌کردم. کار من خطرناک بود. من برای گروه‌هایمان در اتریش، مطلب می‌فرستادم. گشتاپو خیلی زود مرا دستگیر کرد و دادگاه مرا به ۱۰ سال زندان محکوم کرد اما نخست من به انجام کارهای سخت در چندین اردوگاه در مرداب‌های شمال غرب آلمان فرستاده شدم. اواخر دوران جنگ، من بار دیگر از خدمت به ارتش سرپیچی کردم و مجبور شدم به زندان‌ها و اردوگاه‌های متفاوتی در جنوب آلمان پیاده بروم. صدها زندانی مردند.

یوزف در ماه می ۱۹۴۵و پس از جان سالم به در بردن از راه‌پیمایی به اردوگاه مرگ داخائو توسط ارتش امریکا نجات پیدا کرد. متعاقبا او به کانادا مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.