Naftali Saleschutz

Naftali Saleschutz

Doğum: 6 Mayıs 1920

Zabrze, Polonya

Naftali, Kolbuszowa'da yaşayan dindar Hasidik Yahudi bir ailenin dokuz çocuğundan en küçüğüydü. Hasidik geleneklerinin gerektirdiği şekilde uzun siyah bir giysi ve omuz hizasına gelen zülüfler giyerdi. Yahudi karşıtlığıyla ilk olarak ikinci sınıfa giderken öğretmeni her Yahudi erkek öğrencinin zülüflerinden birini kestiğinde yüzleşti. Naftali öğretmeninin makasından kurtuldu ve saygıdeğer bir tüccar olan babası öğretmeni şikâyet ederek okuldan uzaklaştırdı.

1933–39: 9 Eylül 1939'da Alman ordusu, kasabamızı istila etti ve yetersiz teçhizata sahip küçük bir Polonyalı asker birliğini kararlılıkla mağlup etti. Yahudiler toplandı. Almanların evlerimizi yakıp yağmalarını izledik. Sonraki iki hafta boyunca ölü atların gömülmesine ve kasabadaki enkazın ve kullanılmamış mermilerin toplanmasına yardım ettim. Almanlar, isteklerine karşı gelmememizi hatırlatması için kasaba meydanına iki Yahudi astılar.

1940–44: İki el ateş edildiğini duydum. Babam bağırıyordu: "İntikam! İntikam alın!" Beş el daha ateş edildi ve sonra ses kesildi. Gestapo'nun o gün öldürdüğü 22 erkeğin aileleri, gettonun dışındaki Yahudi mezarlığına gelip Yahudi geleneği gereği cesetleri kefen ve ibadet şalı ile sardılar. Erkek kardeşim Liebush ile birlikte babamı 23 yıl önce aynı tarihe yaklaşık bir günde ölen babasının yanına gömdük. Eve gidince babamın artık mumlardan yaptığı ve babasının ölümünü anmak için yaktığı mumu alıp her ikisi için de yaktım.

Naftali, 1944 ortasında Sovyet birlikleri tarafından kurtarılana dek ormanda bir partizan olarak yaşadı. Daha sonra Polonya ordusuna katılarak Krakow'u özgürlüğüne kavuşturmaya katkıda bulundu. 1947'de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.