Shulim Saleschutz

Shulim Saleschutz

Doğum: 7 Mart 1930

Kolbuszowa, Polonya

Shulim, Güney Polonya'nın merkezinde bir kasaba olan Kolbuszowa'da yaşayan dindar bir Yahudi ailesinin üç çoğundan en büyüğüydü. Babasının kasabada toptancı dükkânı vardı ve bölgede etkileyici gücüyle bilinen bir adamdı. Shulim'in annesi evle ilgileniyor, Shulim ve kardeşleri Shlomo ve Rozia'ya bakıyordu.

1933–39: Almanlar Polonya'yı işgal ettiklerinde Shulim 9 yaşındaydı. Atlı Polonyalı askerler, Alman ordusuna karşı savaşmaya çalışsalar da tanklar karşısında yetersiz kaldılar. Kısa süren bir savaştan sonra sokaklar at ölüleriyle doldu. Shulim'in babası ve amcası Naftali atların gömülmesine yardımcı oldular. Almanlar, Yahudi çocukların okula gitmesini yasakladı. Shulim evde annesi ve kardeşleriyle kaldı.

1940–42: Haziran 1941'de Almanlar, tüm Kolbuszowa Yahudilerini kasabanın küçük bir bölümünde yaşamaya zorladı. Shulim'in büyükanne ve büyükbabası, bir amcası ve iki halası, apartmanı çok kalabalık bir hâle getirerek ailesinin yanına taşındı. Shulim'in on ikinci doğum günü bir dönüm noktasıydı. Artık diğer erkekler gibi, Davut Yıldızlı bir kol bandı takması gerekiyordu. Bundan gurur duyuyordu. Amcası Naftali'den kol bandını takarken fotoğrafını çekmesini istedi. Shulim diğer erkekle beraber çalışma ekibinde görevlendirildi. Kar temizledi ve yolları onardı.

Shulim, 25 Haziran 1942'de Rzeszow gettosuna ve ardından Temmuz’da Belzec kampına sürüldü. Shulim, annesi ve kardeşleriyle birlikte gaz odasında can verdi. 12 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.