Szlamach Radoszynski

Szlamach Radoszynski

Doğum: 17 Mayıs 1912

Varşova, Polonya

Szlamach, Yidce konuşan dindar bir Yahudi ailenin sekiz çocuğundan biriydi. Szlamach’ın babası işportacıydı. Radoszynski ailesi, Varşova’nın Vistül Nehri’nin doğu kolunda bulunan Praga bölgesindeki modern bir dairede yaşıyordu. Szlamach okulunu 16 yaşında bitirdikten sonra bir kürkçünün yanında çıraklık yaptı.

1933–39: 1930’larda bir kürk dükkânım vardı. Krize karşın ekonominin iyileşeceğini umuyordum. Böylece kendi daireme taşınıp bir aile kuracak kadar para kazanabilirdim. 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etti. Bir hafta sonra şehrimiz Almanlar tarafından kuşatıldı. Korkunç bir kuşatma sonucunda Varşova teslim oldu.

1940–44: 1940 yılının Kasım ayında Naziler bir getto kurdu. 1943 Nisan’ında tüm ailem, ya gettoda ölmüştü ya da Treblinka ölüm kampına sürülmüştü. Getto ayaklanmasından sonra Auschwitz’e sürüldüm. Her gün yaptığım iş, yakılmış kurbanların hâlâ kor halinde olan küllerini kürekle temizlemekti. Acaba benim de yaşamım onlarınki gibi mi son bulacak diye merak ediyordum. Koluma dövmelenmiş sayının (#128232) toplamının 18 olması sayesinde yaşamaya devam edebiliyordum. Bu rakam, Yahudilerin yaşamı temsil eden gizemli sembolüydü.

Szlamach, 1945 yılının Ocak ayında Dachau’ya sürüldü. 1 Mayıs 1945 tarihinde yaptığı ölüm yürüyüşü sırasında Amerika Birleşik Devletleri askerleri tarafından kurtarıldı. 1949 Temmuz’unda Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.