Willibald Wohlfahrt

Willibald Wohlfahrt

Doğum: December 15, 1927

Koestenberg-Velden, Avusturya

Willibald, Avusturya’nın Carinthia olarak bilinen bölgesinde bulunan bir köyde yaşayan Katolik bir ailenin altı çocuğundan en küçüğüydü. Katolizm nedeniyle hayal kırıklığına uğramış olan annesi ve babası Yehova Şahitlerine katıldılar. O zamanlarda Willibald bir bebekti. Aile ise çocuklarını yeni inançlarıyla büyüttü. Babası yerel Yehova Şahitleri cemaatinin lideri oldu.

1933–39: Willibald göl ve dağların kenarında güzel bir bölgede yaşadı. Wohlfahrt ailesi, Avusturya hükümetinin inanç öğretilerine karşı çıkmasına karşın Yehova Şahitlerinin misyonerlik çalışmalarında etkindi. 1938’de Naziler ülkeyi işgal etti. Willibald’ın babası, 1 Eylül 1939’da orduya katılmak istemediği için tutuklandı. Üç ay sonra ise idam edildi.

1940–45: Willibald’ın en büyük ağabeyi, bir toplama kampına gönderildi ve kardeşi Gregor, Alman ordusuna katılmak istemediği için idam edildi. Willibald 14 yaşındayken hayatta kalan kız kardeşleri ve tek erkek kardeşi ile Almanlar tarafından götürüldü. Willibald, Landau’daki bir Katolik manastırına gönderildi. Burada bir Nazi öğretmen kendi düşüncelerini ona aşılamaya çalışıyordu. Hitler’i selamlamayınca Willibald’ı dövdü. Müttefik orduları yaklaşırken Willibald, Alman savunması için siper kazmak üzere ön cepheye gönderildi.

Willibald, 1945’te Batı Almanya’da siper kazan çalışma grubundayken hayatını kaybetti. 17 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.