Tanikliklar

Barbara Ledermann Rodbell

Barbara’nın ailesi, 1933’te Hollanda’nın Amsterdam kentine taşındı. Anne Frank ve ailesi ile arkadaş oldular. Almanlar, Hollanda’yı 1940’ta işgal etti. Barbara’nın erkek arkadaşı Manfred’in yeraltı bağlantıları vardı. Bu sayede Barbara, sahte belgeler edindi. Annesi, kız kardeşi ve babası, Westerbork kampına, oradan da Auschwitz’e götürüldü. Barbara, sahte belgeleri kullanarak sağ kalmayı başardı ve direniş için çabaladı. Yahudilerin saklanacak yer bulmasına yardım etti ve sahte ismiyle kiraladığı apartmanda Yahudilerin saklanmasına izin verdi.

Deşifre Edilmiş Metin

Bir toplantı vardı ve bize Yahudi çocuklarının okulu terk edip bir Yahudi okuluna gitmemiz, diğer çocuklardan ayrılmamız gerektiğini söylediler. Ve... Annemle babama gidip “Yahudi okuluna gitmek istemiyorum. Yahudi okuluna gitmiyorum. Yahudi okuluna gitmeyeceğim” dedim. Şimdi çocuklarımın gelip bana “Bu okula gitmek istemiyorum” dedikleri gözümün önüne geliyor. O şoku düşünün. İmkânsızdı. Çok zor bir çocuktum. Her gün dikbaşlılık ederdim ve okula gitmezdim. Kız kardeşim gitti ama. Yahudi okuluna gitti. Ama çok dehşet vericiydi. Çünkü Almanlar, Yahudileri çeşitli gruplara ayırmaya başlamıştı. Hemen değil ama sonraki tarihlerde gidip okuldan çocuklar seçmeye başladılar. Sonra çocukları almaları için aileleri getirttiler ve onları alıkoydular. Anne babalarının evraklarında sorun yoksa, özel evraklara sahiplerse bir kısmı tekrar evlerine gönderildi. Ama Almanların, ‘yeşil polisin’ ya da Hollandalı işbirlikçilerin, Nazilerin, Hollanda Nazilerinin okula geldiğini her duyduğumda o okula koşardım. Nihayet Manfred’le arkadaş olduktan sonra bana “Yapacağın tek şey, Almanların gittiği yere gitmemek” dedi. Çok aptaldım. Aslında çoğumuz aptaldık. Kendimizi nasıl koruyacağımızı ve korumak zorunda olduğumuzu biliyorduk ama dikkatli davranmıyorduk. Korkmayı öğrenmemiz gerekiyordu.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.