تاریخ شفاهی

باربارا لدرمن رودبل، از واکنشش به مدارس اجباری نازی‌ها برای کودکان یهودی در آمستردام می‌گوید

خانواده‌ی باربارا در ۱۹۳۳، به آمستردام در هلند نقل مکان کردند. آنها با آنا فرانک و خانواده‌اش دوست شدند. آلمان در ۱۹۴۰ به هلند حمله کرد. دوست پسر باربارا، منفرد Manfred، که با گروه های زیرزمینی رابطه داشت، برای او مدارک جعلی گرفت. مادر، خواهر و پدر باربارا به اردوگاه وستربروک و سپس آشویتس تبعید شدند. باربارا با کمک مدارک جعلی زنده ماند و برای گروه مقاوت کار کرد. او کمک کرد تا یهودیان را پنهان کنند و حتی آنها را در آپارتمانی که با نام جعلی اجاره کرده بود پنهان کرد.

نسخه كامل

یک قانون وضع شد و به ما گفتند که کودکان یهودی باید مدارس را ترک کنند و به...به مدرسه یهودی بروند...و از دیگران جدا شوند. و... من به نزد والدینم رفتم...و گفتم «نمی‌خواهم به مدرسه‌ی یهودی بروم. من به مدرسه‌ی یهودی نمی‌روم. من به مدرسه‌ی یهودی نخواهم رفت.» و می‌توانستم بچه‌هایم را ببینم که به نزد من می‌آیند و می‌گویند «من به این مدرسه نمی‌روم.» می‌دانید، من این شوک را می‌توانم ببینم. این...این غیرممکن بود. واقعاً غیرممکن بود. من خیلی، خیلی سرکش باید می‌بودم تا به مدرسه نروم. خواهرم رفت. او به مدرسه یهودی رفت. و این بسیار ترسناک بود زیرا آلمانی‌ها شروع به جدا کردن یهودیان در چند گروه مختلف کرده بودند. یعنی آنها...بعداً، نه در ابتدا بعداً بچه‌ها را از مدرسه می‌گرفتند و والدین را مجبور می‌کردند دنبال فرزندانشان بیایند و مسلمأ سپس والدین را نگه می‌داشتند و بقیه را که خودتان می‌دانید. برخی به خانه برگردانده می‌شدند اگر والدینشان مدارک خوب داشتند... یعنی مدارک استثنایی. اما من...هر بار که من درباره‌ی مدرسه می شنیدم...آلمانی‌ها... یا «پلیس سبز» یا...یا همدستان هلندی...نازی‌ها،، نازی‌های هلندی (NSB [اعضای جنبش نازی هلند، که به آنها ان اس بی می‌گفتند) به سمت مدرسه رژه می‌روند، من به سمت مدرسه می‌دویدم و بالاخره زمانی که با منفرد دوست شدم به من گفت «وقتی آلمانی‌ها به جایی می‌روند، تنها کاری که باید بکنی این است که به آنجا نروی». می دانید، یعنی، من خیلی احمق بودم اما همه بودند...اکثر ما اینطور بودیم، چون تنها چیزی که می‌دانستیم ، منظورم در مورد نجات خودمان این بود که خودمان را نجات دهیم و باید مراقب باشیم؟ باید یاد می‌گرفتید که بترسید.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.