Tanikliklar

Edward Adler

Edward, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Hamburg'da dünyaya geldi. 1935'te Nuremberg Yasaları Yahudi olan ve olmayan Almanlar arasında evlenmeyi ve cinsel ilişkiye girmeyi yasakladı. O zamanlar Edward yirmili yaşların ortalarındaydı. Yahudi olmayan bir kadınla arkadaşlık ettiği için tutuklandı. Suçu alışkanlık hâline getirdiği için, Berlin yakınlarındaki Sachsenhausen toplama kampına gönderildi. İnşaat projelerinde ağır işçi olarak çalıştırıldı. Tutuklanmasından kısa bir süre önce evlendi ve eşi Almanya'dan başka bir yere göç etmeleri için gerekli işlemleri yaptı. Eylül 1938'de gözaltından salıverilen Edward, Almanya'dan ayrıldı. Hollanda, Amsterdam'daki akrabalarıyla yaşadı. Ardından Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

O zaman Yahudi birinin (kadın ya erkek) Yahudi olmayan biriyle çıkmasını yasaklayan bir yasa yürürlüğe girdi. O sıralar bir süredir görüştüğüm hoş bir bayan vardı. Kamp yapmıştık birlikte. Çok iyi hatırlıyorum. Kayağım vardı. Hamburg yakınlarında kamp yapıyorduk. Yanımızda bir arkadaşımız daha vardı, herkes küçük çadırlarda yatıyordu. Benim çıktığım kızla çıkmak istedi oradaki diğer arkadaşım. Kızsa istemiyordu. Bu kişi beni Yahudi olmayan bir kızla arkadaşlık ettiğim gerekçesiyle Gestapo'ya ihbar etti. 1935'te altı ay hücre hapsiyle cezalandırıldım.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Paylaş

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.