Tanikliklar

Fritzie Weiss Fritzshall

Fritzie'nin babası Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti, ama bütün ailesinin getiremeden savaş patlak verdi ve Fritzie'nin annesi okyanus yolculuğu sırasında saldırı olabileceğinden korkuyordu. Annesi ve iki erkek kardeşiyle birlikte Fritzie Auschwitz'e gönderildi. Annesi ve kardeşleri öldü. Fritzie yaşından daha büyükmüş numarası yaparak ve çok çalışarak sağ kalmayı başardı. Auschwitz'den yapılan ölüm yürüyüşünde daha sonra serbest kalacağı ormana kaçtı.

Deşifre Edilmiş Metin

Bir gün daha yaşayacak ya da çalışacak kadar gücümüzün kaldığını göstermemiz gerekiyordu. Bazı kadınların saçlarının griye döndüğünü ve barakalardaki ocaklardaki kömürleri alıp saçlarına sürdüklerini hatırlıyorum. Saçlarına kömür sürüyorlardı, çünkü biraz daha genç görünüyorlardı bu şekilde. On sekiz, on dokuz yaşlarında saçları beyazlayanlar vardı bu koşullar altında. Sonra bir dün daha yaşayacağımızı göstermek için seçimi yapanlardan kimi görürsek önünden koşarak geçiyorduk. Eğer bir yaranız, sivilceniz varsa, yeterince hızlı koşmadıysanız, seçimi yapan kişiye doğru gelmeyen herhangi bir özelliğiniz varsa, siz yanlarından koşarken, ellerinde sopayla sağda ya da solda duruyorlardı. Kimse seçilenlerin sırasında yer alıp almayacağını bilmezdi. İki sıra vardı. Birisi gaz odalarına gidiyordu, diğer sıradakiler ise kamptaki barakalara dönüp bir gün daha yaşayacak kişilerden oluşuyordu.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.