Jews at the killing site outside of Kamenets-Podolsk.

Zsidók tömeges agyonlövése a holokauszt idején

1941 nyarán, miután Németország megtámadta a Szovjetuniót, a németek elkezdték a zsidó férfiak, nők és gyermekek tömeges agyonlövését a szovjet csapatoktól elfoglalt területeken. Ezek a kivégzések a „zsidókérdés végső megoldásának”, az európai zsidók tömeges meggyilkolásának részét képezték.

A legfontosabb tények

  • 1

    A náci német rezsim korábban soha nem látott mértékű tömeges agyonlövést hajtott végre civilek ellen.

  • 2

    A megszállt Kelet-Európában gyakran fényes nappal, a helyi lakosok szeme előtt zajlottak a tömeges agyonlövések.

  • 3

    A holokauszt hatmillió áldozatának csaknem egyharmadát tömeges agyonlövések során ölték meg.

German soldiers in the Soviet Union during a December 1943 Soviet offensive on the eastern front.

Német katonák a Szovjetunióban az 1943-as szovjet offenzíva közben a keleti fronton. A német csapatok 1941 júniusában megszállták a Szovjetunió egyes területeit, de a sztálingrádi csata után ellentámadások érték őket. 1943. december 16.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum

A náci Németország, valamint a szövetségeseik és kollaboránsaik tömegesen lőtték le a zsidókat a szovjet csapatoktól elfoglalt területeken. Ezt néha golyó általi holokausztnak is nevezik. A tömeges agyonlövések és az azokhoz kapcsolódó tömegmészárlások során legalább 2 millió zsidót öltek meg. 

1939–1940-ben, miután Németország és a Szovjetunió felosztotta egymás között Lengyelországot, a szovjetek annektálták a balti államokat, valamint a háború előtti Lengyelország és Románia nagyszámú zsidó lakossággal rendelkező területeit. A Szovjetunió 1941. júniusi (Barbarossa hadművelet néven ismert) német lerohanása után a németek és szövetségeseik, valamint kollaboránsaik több ezer tömeges agyonlövéses műveletet hajtottak végre a szovjet csapatoktól elfoglalt területeken. Ahogyan a német erők gyorsan átvonultak Kelet-Európán, tömeges agyonlövéseket hajtottak végre egyes kisvárosokban (pl. Ejszyszki), közepes méretű városokban (pl. Kamenyec-Podolszkij) és nagyvárosokban (pl. Kijev). Az elfoglalt területeken Németország és szövetségesei polgári közigazgatást hoztak létre, amely a megmaradt zsidókat gettókba kényszerítette, és folytatták az ellenük tömeges agyonlövésekkel elkövetett gyilkosságokat.

A holokausztra való emlékezés és a kutatás nagy része arra összpontosít, milyen szerepet játszottak a gettók, a koncentrációs táborok és kivégzőközpontok ja holokauszt során. Kevesebb figyelem irányult a tömeges agyonlövések jelentőségére, mely kulcsfontosságú volt a holokauszt hatmillió áldozatának meggyilkolásában.

A tömeges agyonlövések kezdete és eszkalációja 1941 nyarán

1941 júniusában a náci Németország megtámadta a Szovjetuniót. A német katonai és rendőri hatóságok utasítást kaptak, hogy „megsemmisítő háborút” (Vernichtungskrieg) folytassanak a náci Németország állítólagos faji és ideológiai ellenségei ellen. A véltellenségek közé tartoztak a kommunisták, a zsidók, a romák és más szovjet civilek is.

A német SS- és rendőri egységek szinte közvetlenül az invázió után tömeges agyonlövéseket hajtottak végre a helyi zsidók ellen. Ezek az egységek eleinte a katonaköteles korú zsidó férfiakat tekintették üldözendőnek. 1941 augusztusára viszont már teljes zsidó közösségeket kezdtek el lemészárolni, korra és nemre való tekintet nélkül. Ez a zsidóellenes náci politika radikális kiterjesztését jelentette, amely végül a „zsidókérdés végső megoldásában” – az összes európai zsidó meggyilkolásának náci tervében – teljesedett ki. 

Több különböző típusú német egység követett el tömeges agyonlövéseket a szovjet csapatoktól elfoglalt területeken. Az egységek közül a leghírhedtebbek az Einsatzgruppen egységei voltak (a biztonsági erők és az SD különleges műveleti csoportjai). Az Einsatzgruppe-alakulatok azonban csak 3000 főből álltak, akiknek sokféle feladatuk volt, és a teljes keleti frontvonal mögött kellett tevékenykedniük. Más német egységek is követtek el tömegmészárlásokat – köztük rendőri zászlóaljak, Waffen-SS-egységek és német katonai (Wehrmacht) egységek is. A munkaerejük nélkülözhetetlen volt a golyó általi holokauszt végrehajtásához. 

Ráadásul nemcsak a német egységek hajtottak végre tömeges agyonlövéseket. Sok helyen az SS-szel és a rendőrséggel együttműködő helyi kisegítő egységek embereire támaszkodtak. Ezek a kisegítő egységek helyi civilekből, katonákból és rendőrökből álltak. Ezenkívül Németország szövetségesének, Romániának a csapatai tömegesen lőtték le a zsidókat az általuk elfoglalt és ellenőrzött területeken.

A kivégzések folyamata

SS troops lead a group of Poles into the forest near Witaniow for execution

SS-katonák egy lengyelekből álló csoportot egy Witaniow közeli erdőbe visznek kivégzésre. Witaniow, Lengyelország, 1939. október – november

Forrás:
  • Instytut Pamieci Narodowej

Bár a tömeges agyonlövések során nem mindig pontosan ugyanazt a folyamatot követték, általában igyekeztek hasonló módon eljárni. A tömeges agyonlövések (németül Aktion) szokásos első lépése az volt, hogy a német egységek és a helyi kollaboránsaik összegyűjtötték egy falu, város vagy település zsidó lakosait. Ezután a zsidó lakosokat egy előre meghatározott helyre vitték a település külső részén. Ezt követően a zsidókat vagy tömegsír megásására kényszerítették, vagy már előre előkészített tömegsírokhoz vitték. Végül a németek és/vagy a helyi szövetségeseik az összes férfit, nőt és gyereket belelőtték ezekbe a gödrökbe.

Egyes helyeken a kivégzők a cinikusan Sardinenpackungnak vagyis „szardíniacsomagolásnak” nevezett stratégiát alkalmazták, amelynek során az áldozatokat arra kényszerítették, feküdjenek a földre, majd tarkón és koponyán lőtték őket. A frissen elhunytak fölé vékonyan földet szórtak, majd a következő áldozatokat arra utasították, feküdjenek rájuk, ahol aztán őket is lelőtték. Az áldozatoknak gyakran először végig kellett nézniük szeretteik halálát, mielőtt rájuk került a sor.

A tömeges agyonlövések gyakran fényes nappal, a helyi lakosok teljes látó- és hallótávolságában történtek.

A mészárlások után a németek szándékosan megpróbálták elrejteni ezeket a tömegsírokat. A legtöbb sír évtizedekig jelöletlen maradt, és sok a mai napig is beazonosítatlan. Ismeretlen azon tömegsírok száma, melyeket még nem fedeztek fel és nem azonosítottak szerte Kelet-Európában. 

Gázteherautók a tömegmészárlás egy másik módja 

A tömeges agyonlövések erőforrás-igényesek voltak, sok lövészre és kísérő őrre, valamint fegyverekre, lőszerre és szállításra volt szükség. A golyó általi kivégzések mérsékelt hatékonysága és a végrehajtóikra gyakorolt pszichológiai hatásuk miatti aggodalmak vezettek a speciális, tömlőkkel felszerelt furgonok kifejlesztéséhez, amelyek a teherautó motorjának kipufogójából szén-monoxidot pumpáltak a lezárt hátsó utastérbe. A zsidókat az utastérbe zsúfolták, majd a tömegsírhoz hajtottak velük – az oda vezető úton megfulladtak. 

A teherautók azonban kedvezőtlen időjárás esetén nehezen közlekedtek a rossz utakon, valamint szükség volt hozzájuk üzemanyagra és alkatrészekre, amelyekből kevés volt. Az áldozatok nagyobb csoportjainak megölése is sokkal tovább tartott a gázteherautókkal. Ráadásul a német személyzetnek nem tetszett, hogy el kellett távolítaniuk az áldozatok holttestét, és ki kellett takarítaniuk a rakteret. A szovjet területek német megszállása idején a zsidók meggyilkolásának preferált módszere továbbra is a tömeges agyonlövés volt.

Tömeges kivégzések 1941-ben

A németek és szövetségeseik, valamint a velük együttműködők olyan tömegmészárlásokat követtek el, amelyek néha több száz vagy ezer, máskor pedig akár több tízezer áldozat életét követelték. Általában a nagyobb mészárlások az ismertebbek. Ennek oka az áldozatok magas száma, valamint az a tény, hogy a nagyobb tömegmészárlásokat nagyvárosok közelében követték el. Ezeket a véres eseményeket az elkövetők nem tudták titokban tartani és a helyi lakosság elől elrejteni. 

A Barbarossa hadművelet első hónapjaiban végrehajtott legnagyobb tömegmészárlások közé tartoztak a Kamenyec-Podolszkijnál (ukránul Kamjanec Pogyilszkij) és Babij Jarnál (ukránul Babin Jar) elkövetett mészárlások. 

Einsatzgruppen massacres in eastern Europe
Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum

Kamenyecc-Podolszkij

1941. augusztus 26-tól 28-ig a német SS- és rendőri egységek ukrán segédcsapatok támogatásával 23 600 zsidót gyilkoltak meg a megszállt ukrajnai Kamenyec-Podolszkijban. Az áldozatok között voltak helyi zsidók, valamint olyan zsidók is, akiket magyar területről deportáltak a németek által megszállt területre. 

Babij Jar

1941. szeptember 29–30-án az SS és a német rendőrség egységei, valamint segédcsapataik lemészárolták a Kijevben maradt zsidó lakosság nagy részét a Babij Jarnál. Abban az időben Babij Jar egy mély árok volt, mely a városon kívül helyezkedett el. Az Einsatzgruppen jelentései szerint a két nap során mintegy 33 771 zsidót öltek meg. A tömegmészárlást követően a Babij Jar-árok kivégzőhellyé vált, ahol a németek 1941 és 1943 között további több tízezer embert gyilkoltak meg, főként nemzsidókat. Becslések szerint mintegy 100 ezer embert öltek meg Babij Jarnál.

Kivégzőhelyek: a tömegmészárlások helyszínei

A szovjetektől elfoglalt területeken egyes városok közelében a németek kivégzőhelyeket hoztak létre, ahol rendszeresen hajtottak végre tömegmészárlásokat. Több tízezer, többségükben zsidó embert gyilkoltak meg ezeken a kivégzőhelyeken. Ezek voltak a leghírhedtebb kivégzőhelyek: 

  • A kaunasi (orosz nevén kovnói) IX. erőd
  • A rigai Rumbula és Bikernieki erdők
  • A ponari erdő Vilnius közelében
  • Mali Trosztenec Minszk közelében

Ezeken a kivégzőhelyeken a németek és a helyi kollaboránsaik környékbeli zsidók tízezreit gyilkolták meg, továbbá ezekre a kivégzőhelyekre deportáltak Közép-Európából több tízezer német, osztrák és cseh zsidót 1941-ben és 1942-ben.

A „szüreti fesztivál” művelet

A holokauszt legnagyobb tömeges agyonlövéses művelete azonban nem a szovjetektől elfoglalt területeken zajlott le. Ennek helyszíne a Főkormányzóságban volt („Generalgouvernement” – a németek által megszállt Lengyelország azon része, amelyet Németország nem annektált). A németek ezt a tömeggyilkosságot „szüreti fesztivál műveletnek” (Erntefest) nevezték el. A szüreti fesztivál művelet célja az volt, hogy meggyilkolják a Főkormányzóságban maradt zsidókat. Ezekre a tömeggyilkosságokra 1943. november 3–4-én került sor a lublini/majdaneki koncentrációs táborban, valamint a trawniki és a poniatowai kényszermunkatáborban.  A német SS- és rendőri egységek ezekből és számos más táborból összeterelték a zsidó foglyokat, és belelőtték őket az erre a célra ásott gödrökbe. 

Ez a kétnapos művelet mintegy 42 000 zsidó életét követelte. Ezzel lezárult a Reinhard-hadművelet, a német terv a Főkormányzóságban élő mintegy kétmillió zsidó meggyilkolására. 

A tömeges agyonlövések során meggyilkolt emberek száma

Amikor Frima családját gettóba zárták, a nácik tolmácsként alkalmazták az apját. Ő később meghalt. Frima, az édesanyja és a nővére azzal kerülték el egy német mozgó kivégzőosztag mészárlását, hogy úgy tettek, mintha nem zsidók lennének, később azonban elfogták és bebörtönözték őket. Az édesanyja ismét kitalált egy menekülési tervet. Frima édesanyját és nővérét Romániába csempészték, Frima pedig menedéket keresve bolyongott, amíg az anyja elintézte, hogy ő is kijusson. Romániában találkoztak újra, ahol felszabadították őket.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum Collection

 

A tömeges agyonlövések során megölt holokauszt-áldozatok pontos számát lehetetlen meghatározni, mivel a németek nem vezettek pontos összesítést, és a háború vége előtt a tömegmészárlásokról szóló szinte összes jelentést megsemmisítették. 

A rendelkezésre álló kevés háborús jelentés, valamint a háború előtti és utáni zsidó népességre vonatkozó demográfiai tanulmányok alapján elvégzett becslések szerint a németek és szövetségeseik, valamint a velük együttműködők mintegy 2 millió zsidót öltek meg a szovjet csapatoktól elfoglalt területeken a tömeges agyonlövések során, illetve gázteherautók alkalmazásával.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár