سندور براون  Sandor Braun

سندور براون Sandor Braun

تاریخ تولد: ۱۴ ژوئیهٔ ۱۹۳۰

کریستورو-سکوئیسک, رومانی

سندور که با اسم سانی هم خوانده می‌شد، در یک خانواده‌ی یهودی مذهبی در شهری کوچک در ترانسیلوانیا، استانی که تا سال ۱۹۱۸ توسط مجارستان اداره می‌شد به دنیا آمد. در طی دهه‌ی ۱۹۳۰ نام زادگاهش به احترام رهبر به قتل رسیده‌ی رومانی، به آی جی دوکا تغییر یافت. او چهارمین فرزند از شش فرزند خانواده بود و با نام عبری خود یعنی ایتساک نیز شناخته می‌شد. خانواده براون زبان‌های ایدیش، مجاری، رومانیایی و عبری را بلد بودند.

۱۹۳۳-۳۹: قبل از چهارمین تولدم، یک پرستار بچه من را به جنگل برد. وقتی که او خوابش برد من در جنگل گم شدم. تعدادی از کولی‌های سرگردان من را پیدا و از من مراقبت کردند. من از موسیقی آنها خوشم آمد؛ دوست داشتم که یک ویولن برای خودم داشته باشم. سه روز بعد آنها من را به والدین نگرانم برگرداندند. برای تولد سال بعدم، یک ویولن کوچک به من هدیه داده شد و شروع به یادگیری درس‌های موسیقی کردم. هرجا که می‌توانستم تمرین می‌کردم. مادرم می‌گفت که من خیلی تمرین می‌کنم.

۱۹۴۰-۴۵: در مه ۱۹۴۴ توسط آلمانی‌ها (به آشویتس و سپس کوخندورف) تبعید شدم، و در نهایت به داخائو برده شدم، در آنجا یک نگهبان اس اس با یک ویولن به محل استقرار ما وارد شد و پرسید در ازای غذای اضافی آیا کسی می‌تواند ویولن بنوازد. سه نفر از ما داوطلب شدیم. اولین نفر خوب نواخت ولی رئیس کار ما با یک لوله‌ی آهنی ضربه‌ای به فرق سر او زد و مغزش را متلاشی کرد. دومین نفر از ترس نمی‌توانست چیزی بنوازد، و آنقدر با لگد کتک خورد که جان باخت. ویولن به من داده شد. من با دیدن رئیس که لوله‌ی آهنی‌اش را به دست گرفت، مکثی کردم. و بعد بدون فکر کردن، «دانوب آبی» را نواختم؛ این آهنگ به مذاق نگهبان اس اس خوش آمد و در ازای آن، جیره روزانه‌ی بیشتری دریافت کردم.

در ۲۹ آوریل ۱۹۴۵، سندور توسط سربازان آمریکایی در داخائو آزاد شد. در سال ۱۹۵۰ وی به ایالات متحده مهاجرت کرد، و در آنجا، یک آهنگ‌ساز و ویولونیست حرفه‌ای شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.