تاریخ شفاهی

دکتر هرولد هربست، از ملاقاتش با یک زندانی در آستانه‌ی مرگ در بوخنوالد می‌گوید

هارولد پس از تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه ایالتی وین در میشیگان، در سال 1942 به ارتش پیوست. او به "بیمارستان تخلیه 107" [بیمارستان هایی که بیماران بعد ازعمل جراحی اولیه در بیمارستان صحرایی، به آنجا فرستاده می شدند تا جراحی ها بعدی بر آنها انجام شود] ملحق شد. این واحد در بلفاست ایرلند شمالی آموزش دید و سپس پس از حمله نرماندی در ژوئن 1944، مسیر ارتش نخست ایالات متحده را دنبال کرد. هارولد در ماه دسامبر به ارتش سوم ایالات متحده تحت فرمان جرج اس. پَتن ملحق شد. او کمی پس از فرار گاردهای اس اس از اردوگاه بوخنوالت در آوریل 1945، به این اردوگاه رفت.

نسخه كامل

یکی از بیادماندنی ترین بخش های آن زمانِ خاص که در میان بازداشتگاه ها و اطراف بازداشتگاه ها قدم می زدم، هنگامی بود که به پشت این بازداشتگاه ها رفتم تا ببینم چه خبر است. و همینطور که از کنار یک پنجره کوچک- که احتمالاً یک فوت مربع بود- عبور می کردم، صدایی شنیدم و برگشتم و دیدم که یک اسکلت زنده با من حرف می زند و می گوید: "شکر خدا که آمریکایی ها آمده اند." حس غریبی در آدم به وجود می آمد. تا حالا شده است که با یک اسکلت حرف بزنید و او هم جواب شما را بدهد؟ من داشتم این کار را می کردم. و بعد انبوهی از این موجودات را دیدم... منظورم این اسکلت هایی است که آلمانی ها پشت سرشان به جای گذاشته بودند.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.