تاریخ شفاهی

رنه اسلوتکین از آزمایشات پزشکی در آشویتس می‌گوید

رنه و خواهر دوقلویش ایرن قبل از ازدواج با نام رنه و رناته گوتمن خوانده می‌شدند. خانواده پس از تولد دوقلوها به پراگ نقل مکان کردند و زمانی که آلمانی‌ها بوهمیا و موراویا را در مارس ۱۹۳۹ اشغال کردند، در آنجا زندگی می‌کردند. چند ماه بعد آلمانی‌های یونیفرم پوش، پدر آنها را دستگیر کردند. چند دهه بعد، رنه و ایرن مطلع شدند كه پدر آنها در دسامبر ۱۹۴۱ در اردوگاه آشویتس كشته شده است. رنه، ایرن و مادرشان به گتوی ترزین‌اشتات تبعید شدند و سپس به اردوگاه آشویتس تبعید شدند. در آشویتس، دوقلوها از هم جدا شدند و تحت آزمایش‌های تجربی پزشکی قرار گرفتند. پس از جنگ و قبل از اینكه رنه به ایالات متحده برود و به ایرن بپیوندد، با خانواده‌ی یك پزشك در كوشیتسه چكوسلواكی زندگی كرد.

نسخه كامل

فکر می‌کنم من با بقیه... بقیه دو قلو‌ها بودم. به گمانم تعداد دفعاتی که به بیمارستان رفتم خیلی کمتر از ایرن بود و یادم نمی‌آید که به بدنم دست درازی کرده باشند. تنها چیزی که به خاطر دارم این است که آنها مرتب من را اندازه می‌گرفتند. و خیلی خوب رونتگن- اشعه ایکس- را به خاطر دارم. به گمانم رونتگن بود... این اسم را به یاد دارم، چون آنها رونتگن را زیاد بکار می‌بردند و من مجبور بودم که برای مدت زمان طولانی بی‌حرکت بایستم یا بنشینم تا مراحل این کار انجام شود. هر کجا می‌رفتیم خیلی سرد بود. ... اما این تنها تجربه‌ای بود که من در بیمارستان داشتم که قابل مقایسه با تجربه‌ی ایرن نیست.


برچسب‌ها


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.