German infantry during the invasion of the Soviet Union in 1941.

A Szovjetunió megtámadása, 1941. június

1941. június 22-én a náci Németország meglepetésszerű támadást indított a Szovjetunió ellen, amely a lengyelek elleni háború során még szövetségese volt. Az év végére a német csapatok mindössze néhány száz kilométerre jártak Moszkvától. Az inváziót követően német mozgó kivégzőosztagok elkezdték a szovjet zsidók tömeges legyilkolását. A német katonai és polgári megszállás több millió szovjet hadifogoly és civil halálához vezetett.

A legfontosabb tények

  • 1

    Hitler és a náci párt régóta tervezte, hogy felszámolja a kommunista Szovjetuniót, és egyben megteremti a kelet-európai német „életteret”.

  • 2

    A Szovjetunió német lerohanása (az úgynevezett „Barbarossa-terv”) a modern hadviselés egyik legnagyobb katonai hadműveletének számít. Németország és szövetségesei mintegy 3,5 millió katonával fogtak neki az offenzívának.

  • 3

    A szovjetek elleni német támadás a II. világháború és a holokauszt történetében egyaránt fordulópontot jelent.

A Barbarossa-terv kódnevű hadművelet során a náci Németország 1941. június 22-én támadást indított a Szovjetunió ellen. Ez volt a II. világháború legnagyobb katonai akciója.

Az invázió célja

Már az 1920-as évektől a náci mozgalom főbb céljai közé tartoztak az alábbiak: 

  • Szovjetunió megsemmisítése katonai eszközökkel
  • Németországot állítólagosan fenyegető kommunista veszély végleges felszámolása
  • a szovjet határok mentén elterülő kiváló termőföldek elfoglalása, betelepítése, és ezzel a német „élettér” Lebensraum megteremtése
A German army column struggles through the mud, past a destroyed Soviet tank.

Egy német hadoszlop küzd a sárral egy kilőtt szovjet tank mellett. Nevel, Szovjetunió, 1943 ősze.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum

E célok érdekében Adolf Hitler taktikai lépésként tekintett az 1939. augusztus 23-án megkötött német-szovjet megnemtámadási szerződésre (amelyet gyakran Molotov–Ribbentrop-paktumnak is neveznek). 1940 júliusában, mindössze néhány héttel Franciaország és a Németalföld (Belgium, Luxembourg és Hollandia) elfoglalását követően Hitler elhatározta, hogy már a következő évben megtámadja a Szovjetuniót. 1940. december 18-án aláírta az úgynevezett 21-es direktívát (amely a „Barbarossa-terv” kódnevet kapta). Ez volt az első műveleti parancs, mely a Szovjetunió megtámadását készítette elő.

A német had- és rendfenntartó erők a kezdetektől fogva megsemmisítő háborút terveztek vívni a Szovjetunió és annak „judeo-bolsevik” kommunista kormánya és polgárai (különösen a zsidók) ellen. 1941 téli és tavaszi hónapjaiban a hadsereg-főparancsnokság (Oberkommando des Heeres, OKH) és a Birodalmi Biztonsági Hivatal (Reichssicherheitshauptamt, RSHA) tisztjei megállapodást kötöttek az Einsatzgruppen frontvonalak mögötti bevetéséről. Az Einsatzgruppen feladata volt, hogy tömegesen legyilkolja a zsidókat, a kommunistákat, valamint mindenki mást, akiről úgy vélték, veszélyeztetik a szovjet területek hosszú távú német megszállását. Ezek a mozgó kivégzőosztagok a Különleges Rendőrség és a Biztonsági Szolgálat (Sicherheitsdienst, SD) speciális egységei voltak. A német hadsereg emellett azzal is számolt, hogy a német megszállás intézkedéseinek következtében  több tízmillió szovjet fog éhen halni.

Az invázió

A német hadsereg 1941. június 22-én 134 teljes és 73 további tartalékos hadosztállyal támadást indított a Szovjetunió ellen. A német-szovjet megnemtámadási szerződés aláírása és az invázió kezdete között kevesebb mint két év telt el. A németek széles frontot nyitottak, három hadcsoportjuk lendült támadásba a Szovjetunió ellen. A hadműveletben több mint hárommillió német vett részt, akiket mintegy 650 000 szövetséges (főként finn és román) katona támogatott. Később olasz, horvát, szlovák és magyar csapatok is csatlakoztak az offenzívához. A front északon a Balti-tengertől délen a Fekete-tengerig húzódott.

A nyugati hatalmak hónapokkal korábban figyelmeztették a szovjeteket a németek nyugati határán zajló csapatösszevonásokra, de ezt a szovjet vezetés nem vette tudomásul. Németország és a tengelyhatalmak így kihasználhatták a meglepetés taktikai erejét. A szovjet légierő jelentős részét már felszállás előtt megsemmisítették. A szovjet hadsereg már az invázió legelején komoly veszteségeket szenvedett. A német hadosztályok több millió szovjet katonát kerítettek be. Az utánpótlástól és erősítéstől elvágott szovjet katonáknak nem volt sok választásuk: a legtöbben megadták magukat.

A német hadsereg egyre mélyebben betört a szovjet területekre, a katonákat az SS és a rendőrség egységei követték. Először az Einsatzgruppen érkezett meg az elfoglalt területekre. Az RSHA az alábbi feladatokkal bízta meg ezeket az osztagokat: 

  • azoknak az embereknek az azonosítása és likvidálása, akik esetleg képesek lehetnek ellenállást szervezni a német megszállókkal szemben 
  • a németek keleti uralmára potenciális veszélyt jelentő emberek azonosítása és összegyűjtése 
  • hírszerző hálózatok felállítása
  • fontos dokumentumok összegyűjtése, központi létesítmények biztosítása

Tömeggyilkosságok

Az Einsatzgruppen megkezdte a tömeges agyonlövéseket. elsősorban zsidó férfiakat, a kommunista párt és a szovjet állam tisztségviselőit, valamint romákat végeztek ki. Gettókat és más gyűjtőhelyeket állítottak fel, amelyekbe nagyszámú szovjet zsidót kényszerítettek, gyakran a német hadsereg katonáinak közreműködésével.

Július végén Heinrich Himmler képviselői (az SS és a rendőrség vezetése) is megérkezett a Szovjetunióba. Az SS és a rendőrség helyi segítők támogatásával megkezdték az országban élő zsidó közösségek legyilkolását. Hitler döntött arról, hogy 1941. október 15-től kezdjék meg a német zsidók deportálását a megszállt szovjet területekre. Ehhez a döntéshez a hadsereg gyors előrenyomulása és a szovjet zsidók kíméletlen hatékonysággal végrehajtott legyilkolása egyaránt hozzájárult. Ezzel a döntéssel életbe lépett a „végső megoldásnak” nevezett gyakorlat: Hitler elhatározta, hogy nem csupán a németek által elfoglalt keleti országokban, hanem egész Európában megsemmisíti a zsidókat.

Katonai offenzívák

A német offenzíva első hat hónapja során a Szovjetunió katasztrofális katonai veszteségeket szenvedett el. Az ország azonban a náci vezetőség és a német hadvezetés várakozásaival ellentétben nem omlott össze. Sőt, 1941 augusztusának közepén a szovjet ellenállás megkeményedett. Ezzel tarthatatlanná vált a németek terve, miszerint 1941 őszére megnyerik a háborút. 1941. szeptember végére a németek az északi fronton így is egészen Leningrád (a mai Szentpétervár) városáig nyomultak. Elfoglalták a Moszkvától 320 kilométerre dél-nyugatra fekvő Szmolenszket, majd Dnyipropetrovszkot (mai neve Dnyipro), amely Ukrajnában, Kijevtől 320 kilométerre dél-keletre fekszik. A német hadsereg a délen elterülő Krím-félszigeten is megvetették a lábukat. December elején már Moszkva határánál jártak.

German soldiers in the Soviet Union during a December 1943 Soviet offensive on the eastern front.

Német katonák a Szovjetunióban az 1943-as szovjet offenzíva közben a keleti fronton. A német csapatok 1941 júniusában megszállták a Szovjetunió egyes területeit, de a sztálingrádi csata után ellentámadások érték őket. 1943. december 16.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum

A németeket azonban kimerítette a hosszú hónapok óta tartó előrenyomulás. A német haditervek készítői a szovjetek gyors összeomlásával számoltak, ezért nem szerelték fel megfelelően a csapatokat a téli hadviselésre. A németek nem kaptak elegendő élelmet és gyógyszert, mivel arra számítottak, hogy majd felélik a meghódított Szovjetunió népének erőforrásait. A német hadsereg a több mint 1600 kilométeren elnyúló keleti fronton túlfeszítette kapacitásait, amely sérülékennyé tette a szovjet ellentámadással szemben.

1941. december 6-án a Szovjetunió erőteljes offenzívát indított a front központi részén. A németek kénytelenek voltak kapkodva visszavonulni Moszkva alól, és hetekbe tellett, mire újra megvetették a lábukat a Szmolenszktől keletre fekvő területeken. 1942 nyarán a németek újra támadásba lendültek: erőteljes offenzívát indítottak délen és dél-keleten a Volga partján fekvő Sztálingrád (Volgográd) felé, hogy megszerezzék a kaukázusi olajmezőket. 1942 szeptemberére a németek elérték Sztálingrád határát, és megközelítették Groznijt a Kaukázusban, tehát kevesebb mint 200 kilométerre jártak a Kaszpi-tenger partjaitól. Ezzel a németek területi terjeszkedése elért II. világháborús csúcsára.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár