German-Soviet Pact

A német-szovjet paktum

A német-szovjet paktumot 1939. augusztusban írták alá. Ez a szerződés megágyazott Lengyelország megtámadásának és elfoglalásának, amelyet a náci Németország és a Szovjetunió szeptemberben hajtott végre. A paktum megkötésére gyakorlati okok sarkallták a két esküdt ellenséget. A náci Németország és a Szovjetunió felosztotta egymás között Kelet-Európát, és a két ország 10 évre vállalta, hogy nem támadják meg egymást. Hitler azonban kevesebb mint két évvel később lerohanta a Szovjetuniót.

A legfontosabb tények

  • 1

    A szerződést Molotov–Ribbentrop-paktumnak, náci-szovjet paktumnak és Hitler–Sztálin-paktumnak is nevezzük.

  • 2

    A szerződésben a Németország és a Szovjetunió egyaránt vállalta, hogy 10 éven át nem indít támadást egymás ellen.  Emellett az egyezmény gazdasági együttműködéssel és területi terjeszkedéssel kapcsolatos rendelkezéseket is tartalmazott.

  • 3

    A német-szovjet paktum a II. világháború kirobbanásának egyik legfontosabb előzménye.

A német-szovjet paktumot a náci Németország és a Szovjetunió kötötte 1939. augusztus 23-án. A szerződést kísérő tárgyalásokat a német külügyminiszter, Joachim von Ribbentrop és a szovjet külügyminiszter, Vjacseszlav Molotov vezette. Az egyezséget német-szovjet paktumnak, Molotov–Ribbentrop-paktumnak, náci-szovjet paktumnak és Hitler–Sztálin-paktumnak is nevezzük. 

A német-szovjet egyezség két félből tevődött össze: egy nyilvános és egy titkos részből. A nyilvános részben mindkét ország vállalta, hogy nem indít támadást a másik ellen. Emellett ígéretet tettek, hogy ha valamelyik országot egy harmadik ország megtámadja, a másik ország semmilyen módon nem nyújt támogatást annak a harmadik országnak. Emellett kikötötték, hogy nem fognak részt venni más hatalmak olyan szerződéseiben, amelyek közvetlenül vagy közvetve a másik fél ellen irányulnak. Ez a megnemtámadási szerződés tíz évre köttetett, azzal, hogy ha egyik aláíró sem mondja fel, a tíz év elteltével automatikusan újabb öt évre megújul.

A paktumot azonban egy titkos záradék is kísérte, amelyben a szovjetek és a németek felosztották egymás között Kelet-Európát: Észtország, Lettország és Besszarábia a szovjet érdekszférába került. Lengyelországot pedig a Narew, a Visztula és a San folyó vonala mentén szelték ketté. 

A német-szovjet paktum a gyakorlatban

Nem sokkal Lengyelország 1939. szeptemberi német megszállását követően William családját egy gettóba küldték, testvére pedig egy munkatáborba került. William megvesztegetett néhány tisztviselőt, hogy engedjék ki a testvérét abból a kórházból, így elkerülte, hogy Auschwitzba deportálják. Később, miután megszökött egy börtöntáborból, hogy a testvérét ápolja, Williamet bebörtönözték. Blechhammerbe, Gleiwitzbe (ahol megismerte későbbi feleségét) és egyéb táborokba küldték. William összeesett egy halálmenet közben az osztrák határ közelében, de később felszabadították. Szülei és testvére nem élték túl a háborút.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum Collection

 

A Molotov–Ribbentrop-paktum megkötését követően Németország 1939. szeptember 1-jén támadást indított Lengyelország ellen, hiszen nem kellett szovjet beavatkozástól tartania. Nagy-Britannia és Franciaország – miután öt hónappal korábban garanciát vállaltak a lengyel határok megóvására – 1939. szeptember 3-án hadat üzentek Németországnak. Mindössze két héttel később, szeptember 17-én a Szovjetunió keletről szintén megtámadta Lengyelországot. Ezekkel az eseményekkel kezdetét vette a II. világháború

Németország és a Szovjetunió ezt követően megkezdte a megnemtámadási szerződés titkos záradékában körülhatárolt érdekszférák elfoglalását. Ki is egészítették a paktumot: Litvánia és Vilnius városa (akkor Wilno, Lengyelország) a szovjeteké lett, valamint a lengyelországi határokat is némileg átrajzolták. 1939. szeptember 29-én felosztották egymás között Lengyelországot. A németek megszállták Lengyelország nyugati és középső részének nagy részét, a nyugati tartományokat pedig a Birodalomhoz csatolták. Lengyelország fennmaradó része a Szovjetunió fennhatósága alá került. 

A szerződésnek megfelelően a Szovjetunió az érdekszférájához tartozó több más területet is annektált. 1939. november 30-án a szovjetek támadást indítottak Finnország ellen. A háború négy hónapon át zajlott, és a végén több határ menti terület is a szovjetek kezébe került, elsősorban Leningrád (ma Szentpétervár) közelében. 1940 nyarán a szovjetek megszállták és annektálták a balti államokat: Észtországot, Lettországot és Litvániát. Emellett Észak-Bukovina és Besszarábia román tartományokat is megszállták.

A német-szovjet paktum felbomlása

Hitler mindig is átmeneti taktikai lépésként tekintett a német-szovjet megnemtámadási szerződésre. Sosem gondolta komolyan, hogy tíz éven át nem indít támadást a szovjetek ellen. Hosszú távú terve mindig is az volt, hogy Németország meg fogja támadni a Szovjetuniót, hogy az elfoglalt területeken létrejöhessen a német Lebensraum (élettér). Hitler azonban úgy gondolta, ahhoz, hogy ezt megtehesse, előbb uralma alá kell hajtania Lengyelországot, valamint le kell győznie Franciaországot és Nagy-Britanniát. A megnemtámadási szerződés révén Németország úgy vívhatta meg ezeket a háborúkat, hogy nem kellett szovjet támadástól – és ezzel kétfrontos háborútól – tartania. 

1940 júliusában, egy hónappal azután, hogy a németek legyőzték Franciaországot, Hitler elrendelte, hogy a hadsereg kezdje meg a Szovjetunió elleni háború előkészületeit. A német diplomaták közben azon dolgoztak, hogy biztosítsák Németország dél-kelet-európai szárnyát. 1940 novemberében Magyarország, Románia és Szlovákia is csatlakozott a tengelyhatalmakhoz. 1941 tavaszán Hitler beavatta európai szövetségeseit a szovjetek elleni támadás tervébe.

1940. december 18-án Hitler aláírta a 21-es direktívát (az úgynevezett „Barbarossa-tervet”), amelyben elrendelte a Szovjetunió elleni inváziót. A német had- és rendfenntartó erők a kezdetektől fogva megsemmisítő háborút terveztek vívni a Szovjetunió és annak szerintük „judeo-bolsevik” kommunista kormánya és polgárai (különösen a zsidók) ellen.

1940. június 22-én – kevesebb mint két évvel a német-szovjet paktum megkötése után – a német haderők megtámadták a Szovjetuniót.

German soldiers in the Soviet Union during a December 1943 Soviet offensive on the eastern front.

Német katonák a Szovjetunióban az 1943-as szovjet offenzíva közben a keleti fronton. A német csapatok 1941 júniusában megszállták a Szovjetunió egyes területeit, de a sztálingrádi csata után ellentámadások érték őket. 1943. december 16.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár