Jewish refugee children wave at the Statue of Liberty as the President Harding steams into New York harbor.

Az Egyesült Államok és a holokauszt

Bár az  amerikaiaknak megbízható információik voltak arról,  hogy a náci rezsim üldözi a zsidókat, legtöbben elépzelhetetlennek tartották, hogy lehetséges egy szervezett tömeggylkosság végrehajtása. Még ha a legtöbb amerikai együttérzéssel tekintett az európai zsidók helyzetére, az ország számára soha nem volt kiemelt fontossgú a menekültek megsegítése a vagy  nácizmus áldozatainak megmentése.

A II. világháború során a zsidók és más nácik által üldözött csoportok megmentése nem volt kiemelt fontosságú az Egyesült Államok kormánya számára. Emellett az sem volt mindig egyértelmű a szövetséges államok politikai döntéshozói számára, hogy milyen módon folytathatnának széles körű mentőakciókat Európában.

BEVÁNDORLÁS AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBA A HOLOKAUSZT IDEJÉN

Jewish emigration from Germany, 1933-1940

1933 és 1939 között a németországi zsidókat letartóztatták, gazdaságilag ellehetetlenítették, megfosztották jogaiktól majd állampolgárságuktól, koncentrációs táborokba zárták őket, kiszámíthatatlan erőszakos akcióknak és államilag szervezett pogromnak (kristályéjszaka) voltak kitéve. A zsidók különböző módokon reagáltak a náciktól elszenvedett üldöztetésre. A német társadalomtól erőszakos módon elkülönített németországi zsidók megkezdték saját intézményeik és társadalmi szervezeteik bővítését. A növekvő elnyomás és fizikai erőszak miatt azonban számos zsidó menekült el Németországból. Amennyiben bizonyos országok, mint az Egyesült Államok és Nagy-Britannia nagyobb hajlandóságot mutattak volna a befogadásukra, valószínűleg többen is távoztak volna.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum

Az Egyesült Államok külügyminisztériumának gyakorlata nagyon megnehezítette a menekültek számára, hogy beutazási vízumot szerezzenek. Annak ellenére, hogy már zajlott a zsidók üldözése Németországban, a Külügyminisztérium hozzáállását a gazdasági világválság nehézségei is befolyásolták, amelyek fokozták a helyi antiszemitizmust, az elszigetelődési politika támogatását és az idegengyűlöletet. A beutazási vízumok számát tovább csökkentette, hogy a minisztérium rugalmatlanul alkalmazta az amerikai kongresszus 1924-es szigorú bevándorlási törvényét. 1940-től kezdve az Egyesült Államok tovább korlátozta a bevándorlást, és amerikai konzulokat küldött külföldre, hogy nemzetbiztonsági okokra hivatkozva halogassák a vízumok jóváhagyását.

Ennek ellenére 1939-ben és 1940-ben az Egyesült Államokba bevándorlók több mint fele zsidó volt, akik közül a legtöbben Európából érkeztek. 1941-ben az Egyesült Államokba érkezett összes bevándorló közül 45% volt zsidó. Miután az Egyesült Államok 1941 decemberében belépett a háborúba, a bevándorlók folyama gyakorlatilag elapadt, ez pedig pontosan egybeesett azzal az időszakkal, amikor a nácik elkezdték az európai zsidóság szisztematikus elpusztítását. A számos akadály ellenére azonban több mint 200 000 zsidó lelt menedékre Amerikában 1933 és 1945 között, a legtöbben közülük 1941 vége előtt.

AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK KÜLÜGYMINISZTÉRIUMÁNAK VÁLASZA A „VÉGSŐ MEGOLDÁS” HÍRÉRE

British Jewish leader Sidney Silverman forwarded to American Jewish leader Stephen Wise this copy of a cable originating from Gerhart ...

Sidney Silverman brit zsidó vezető ezt a táviratot továbbította Stephen Wise amerikai zsidó vezetőnek, amelyet eredetileg Gerhart Riegner, a Zsidó Világkongresszus genfi képviselője küldött. Riegner a két ország kormányán keresztül két táviratot küldött, amelyben figyelmeztette Silvermant és Wise-t a nácik az európai zsidóság kiirtásával kapcsolatos terveiről. Az amerikai külügyminisztérium késve kézbesítette Riegner táviratát Wise-nak, aki először ezt a verziót kapta meg. Egyesült Államok, 1942. augusztus 29.

Forrás:
  • The Jacob Rader Marcus Center of the American Jewish Archives

1942 augusztusában Gerhart Riegner, a Zsidó Világkongresszus (WJC) genfi képviselője jelentést küldött a Külügyminisztériumnak. A jelentésből kiderült, hogy a németek megkezdték az Európában élő zsidóság fizikai megsemmisítését. A minisztérium tisztviselői azonban nem adták át a jelentést az eredeti címzettnek, az amerikai zsidóság vezetőjeként ismert Stephen Wise-nak, aki a Zsidó Világkongresszus elnöke volt.

Annak ellenére, hogy a Külügyminisztérium halogatta a tömeggyilkosság hírének nyilvánosságra hozatalát, Wise még ugyanabban a hónapban brit forrásokból megkapta a jelentést. A Külügyminisztérium engedélyét kérte, hogy nyilvánosságra hozhassa a tartalmát. Sumner Welles államtitkár azonban arra kérte Wise-t, hogy ne tegye közzé az információkat, amíg a Külügyminisztérium meg nem erősíti azokat. Wise ezt elfogadta, és a Külügyminisztérium három hónappal később jelezte, hogy a forrásai megerősítették a híreket. Wise 1942. november 24-én sajtótájékoztatót tartott, amelyen bejelentette, hogy a náci Németország az európai zsidók megsemmisítésén dolgozik. Néhány héttel később, december 17-én az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és tíz másik szövetséges kormány kiadott egy nyilatkozatot, amelyben elítélte a nácik népirtását. A nyilatkozatban figyelmeztették Németországot, hogy felelősségre fogják vonni ezekért a bűnökért.

A „VÉGSŐ MEGOLDÁS” VISSZHANGJA AZ AMERIKAI SAJTÓBAN

Newspaper article "The Refugee Tragedy"

A San Francisco Chronicle „A menekültek tragédiája” (The Refugee Tragedy) című újságcikke. A cikk egy interjú alapján íródott, amely az American Jewish Joint Distribution Committee nevű segédszervezet egyik tagjával, Moses Beckelmannal készült. Az észak- és dél-amerikai útvonalak állomásain, Sanghajban, a japán Kobéban és Lisszabonban rekedt, zsúfolt körülmények között élő lengyel és litván menekültekről szólt. A torlódás fő oka az átutazó- és belépővízumok hiánya volt, ami miatt a legtöbb ország bezárta kapuit a menekültek előtt. 1941. május. [Az USHMM „Flight and Rescue” (Menekülés és mentés) című tematikus kiállításából.]

Forrás:
  • American Jewish Joint Distribution Committee

A holokauszt ideje alatt az amerikai sajtó nem mindig hozta nyilvánosságra teljes egészében vagy kiemelt helyen a nácik rémtetteit. A New York Times vezető amerikai napilap például gyakran háttérbe szorította tudósításai között a zsidók lemészárlásáról szóló híreket. Az Egyesült Államok sajtója már 1933-ban tudósított a Németországban zajló, zsidók elleni erőszakról. Részletesen foglalkozott az 1935-ös nürnbergi törvényekkel és az 1938-as és 1939-es antiszemita jogszabályokkal. Az 1938. november 9-i és 10-i államilag támogatott országos erőszakhullám, vagyis a kristályéjszaka hírét számos amerikai napilap a címlapon közölte le, csakúgy mint Hitler hírhedt jóslatát, amelyet a Reichstag (német parlament) előtt fejtett ki 1939. január 30-án, miszerint egy újabb világháború a zsidó „faj” megsemmisülését jelentené.

Ahogy 1939 és 1941 között egyre elterjedtebb lett a zsidók elleni erőszak, számos amerikai hírlap írt a golyó általi német kivégzésekről, amelyeket először Lengyelországban, majd a Szovjetunió lerohanása után hajtottak végre. Az áldozatok etnikai hovatartozása azonban nem mindig derült ki egyértelműen. Egyes jelentések a „kiirtás” szóval írták le a németek által elkövetett tömeggyilkosságokat. 1942. július 2-án a New York Times lengyel titkos szervezetektől származó források alapján számolt be a chelmnói megsemmisítő központ működéséről. A cikk azonban a hírlap hatodik oldalán jelent meg. Habár a New York Times a címlapon közölte a szövetségesek 1942-es nyilatkozatának hírét, amelyben elítélték az európai zsidók tömeges mészárlását, a Wise által közzétett pontos információkkal a tizedik oldalon foglalkoztak részletesen, lényegesen csökkentve ezzel a jelentőségüket.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár