Jews carrying their possessions during deportation to the Chelmno killing center.

Deportálás a haláltáborokba

1941-ben a náci vezetés életbe léptette a „végső megoldást”, amely az európai zsidóság szisztematikus, tömeges kiirtását tűzte ki célul. A koncentrációs táboroktól eltérően – amelyek elsődlegesen internáló- és munkatáborok voltak – a megsemmisítő központok, más néven a haláltáborok szinte kizárólagos funkciója a zsidók tömeges meggyilkolása volt a „végső megoldás” részeként.

A legfontosabb tények

  • 1

    A tömeges deportálás számos német kormányzati és náci szerv együttműködését igényelte, továbbá az SS, a rendőrség, a helyi segédszervek és kollaboránsok szerepvállalását is.

  • 2

    A németek igyekeztek leplezni a tömeges megsemmisítés szándékát, és a deportálásokat a zsidók „keleti munkatáborokba való áttelepítéseként” állították be.

  • 3

    Nem mindig a tehervagonok voltak a deportálások szállítóeszközei. A zsidókat a náci Németországból és az általa elcsatolt területekről személyvonattal szállították el.

1941-ben a náci vezetés életbe léptette a „végső megoldást”, mely az európai zsidóság szisztematikus, tömeges kiirtását tűzte ki célul. A náci rezsim a náci faji ideológia alapján akarta erőszakkal átrendezni Kelet-Európa etnikai összetételét. A rezsim egyik eszköze a vasúti szállítás volt. A német hatóságok a kontinens minden részén a vasúthálózat segítségével szállították el a zsidókat otthonukból, elsősorban a németek által megszállt Kelet-Európába. Miután megkezdték a zsidók módszeres meggyilkolását a külön erre a célra épített megsemmisítő központokban, a német tisztviselők vasúton deportálták a zsidókat a táborokba. Ha nem állt rendelkezésre vonat, vagy a távolság nem volt nagy, a deportáltakat teherautóval vagy gyalog küldték a haláltáborokba.

A tömeges vasúti szállítás hatósági koordinálása

Jews from the Lodz ghetto are loaded onto freight trains for deportation to the Chelmno killing center.

A łódźi gettóban élő zsidókat tehervonatokra rakják deportálásra a chelmnói haláltáborba. Łódź, Lengyelország, 1942 és 1944 között.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum, courtesy of Unknown Source

1942. január 20-án az SS és a Náci Párt képviselői, valamint német állami tisztviselők gyűltek össze a wannsee-i konferencián, amelyet Berlin délnyugati városrészében tartottak. Itt tervezték meg az európai zsidóság deportálását a németek által megszállt Lengyelországban létrehozott megsemmisítő központokba, más néven haláltáborokba. Némely tábor már működött, némelyet pedig ekkor építettek. A konferencia résztvevői úgy becsülték, hogy a „végső megoldás” tizenegymillió zsidó deportálását és megsemmisítését jelenti. Becsléseikbe beleszámították a német ellenőrzésen kívüli országok, például Írország, Svédország, Törökország és Nagy-Britannia zsidó lakosságát is.

A tömeges deportálás a német kormányzat számos szervének együttműködését igényelte. A koordinálásban részt vett a Birodalmi Biztonsági Főhivatal (Reichssicherheitshauptamt – RSHA), a Rendfenntartó Főhivatal, a Közlekedési Minisztérium és a Külügyminisztérium is. A deportálásokat a Birodalmi Biztonsági Főhivatal vagy a területi SS és rendőrség vezetői koordinálták, és gyakran ők is vezényelték le. A rendfenntartó szervek gyűjtötték össze és szállították haláltáborokba a zsidókat. Ebben a műveletben a megszállt területek helyi segéderői és kollaboránsai is közreműködtek. A Közlekedési Minisztérium koordinálta a menetrendeket, együttműködve az RSHA IV B 4 osztályával, amelynek parancsnoka Adolf Eichmann SS alezredes volt. A Külügyminisztérium Németország tengelyhatalmi szövetségeseivel egyeztetett zsidó lakosságuk német kézre átadásáról.

A németek próbálták elfedni szándékaikat. A deportálásokat igyekeztek a zsidók munkatáborokba történő „keleti áttelepítéseként” beállítani. A „keleti áttelepítés” valójában a haláltáborokba való elszállítást és a tömeggyilkosságot jelentette.

A vagonok belsejében

A német vasúti tisztviselők teher- és személyszállító vagonokat is használtak a deportálások során. Annak érdekében, hogy meggyőzzék a német lakosságot arról, hogy a deportáltakat csupán kitelepítik, a Német Birodalomból a legtöbb zsidót személyvonatokon küldték keletre. A németek által megszállt keleten élő zsidók rosszabbul jártak. A német hatóságok általában nem adtak élelmet vagy vizet az útra a deportáltaknak, még akkor sem, amikor az út hosszú volt, vagy a kiszolgáltatott foglyoknak napokig kellett várakozniuk egy mellékvágányon, amíg a többi vonat áthaladt. A deportáltakat lepecsételt, túlzsúfolt vagonokba kényszerítették. Nyáron a rekkenő hőséget, télen a fagypont alatti hőmérsékletet kellett elviselniük. A szükségleteik kielégítésére csak egy vödröt kaptak. A vizelet és ürülék bűze tovább fokozta a deportáltak megaláztatását és szenvedését. Élelem, víz és a megfelelő szellőzés hiányában sok deportált már azelőtt meghalt, hogy a vonatok célba értek volna. A deportáltakat fegyveres rendőrök vagy katonák kísérték, akiknek parancsuk volt rá, hogy mindenkit lelőjenek, aki szökni próbál.

Az áldozatok

1941 decembere és 1942 júliusa között az SS és a rendőri szervek öt haláltábort létesítettek a német megszállás alatt álló Lengyelországban. Ezek Chełmno, Bełżec, Sobibór, Treblinka II (Treblinka I kényszermunkatábor volt a zsidók számára) és Auschwitz-Birkenau vagy más néven Auschwitz II voltak. A lengyel főkormányzóság (a megszállt Lengyelország Németország által közvetlenül nem annektált része) lublini kerületében az SS és a rendőri hatóságok felügyelték és koordinálták a deportálásokat Bełżecbe, Sobibórba és Treblinkába a „Reinhard-hadművelet” keretében. A németek az öt táborban közel 2,7 millió zsidót végeztek ki.

Bełżec

Bełżecben az áldozatok főleg a Lengyelország déli és délkeleti részéről származó zsidók közül kerültek ki. Az itteni áldozatok közé tartoztak az úgynevezett Nagynémet Birodalomból 1941 októbere és 1942 nyarának vége között a lublini kerületbe deportáltak is. A Nagynémet Birodalomba tartozott Németország, Ausztria, a Szudéta-vidék és a Cseh-Morva Protektorátus.

Sobibór

Tomasz egy zsidó családba született Izbicában. Miután 1939 szeptemberében kitört a háború, a németek létrehoztak egy gettót Izbicában. Tomasz egy autószervizben dolgozott, ezért eleinte nem gyűjtötték be a gettóba. 1942-ben megpróbált Magyarországra menekülni, hamis papírokkal. Elfogták, de sikerült visszatérnie Izbicába. 1943-ban a családjával együtt Sobiborba deportálták. Tomasz a sobibori lázadás közben elmenekült. Elrejtőzött, és futárként dolgozott a lengyel ellenállásban.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum Collection

 

A Sobibórba deportált zsidók nagy része a lublini kerületből származott. A német hatóságok 1943 tavaszán és nyarán francia és holland zsidókat is szállítottak ide. 1943 nyarának végén pedig kis csoportokban szovjet zsidókat is deportáltak ide a fehérorosz és litván gettókból.

Treblinka II

A német tisztviselők a főkormányzóság varsói és radomi kerületeiből a Treblinka II táborba szállították a zsidókat, ahol az SS és a rendőrség kivégezte őket. A bialystoki közigazgatási körzetből származó zsidók is ide kerültek.

Chelmo

A német hatóságok 1942 januárja és 1943 tavasza között, majd 1944 nyarának elején a łódźi gettó legtöbb zsidó lakóját Chelmnóba szállították. A gettó életben maradt roma és szintó foglyait is ide deportálták ekkor.

Auschwitz-Birkenau

1943-44-ben az auschwitz-birkenaui haláltábor kulcsszerepet játszott az európai zsidók kiirtását célzó német terv kivitelezésében. 1943 telének végétől rendszeresen érkeztek vonatok Auschwitz-Birkenauba. A vonatok zsidókat szállítottak ide minden német megszállás alatt álló európai országból – az északi Norvégiától a déli Rodoszig, illetve a nyugati Francia Pireneusoktól a német megszállás alatt álló Lengyelország és a balti államok legkeletibb csücskéig.

Nyugat- és Észak-Európa

A német hatóságok és helyi segítőik tranzittáborokon keresztül deportálták a zsidókat Nyugat-Európából. Ilyen tábor volt például a francia Drancy, a holland Westerbork és a belga Mechelen (Malines). Franciaországból körülbelül 75 000 zsidót deportáltak. Közülük több mint 65 000 főt Drancyból Auschwitz-Birkenauba, körülbelül 2000 főt pedig Sobibórba vittek. A németek több mint 100 000 zsidót deportáltak Hollandiából. Majdnem mindenkit Westerborkból szállítottak tovább: körülbelül 60 000 főt Auschwitzba, és több mint 34 000 személyt Sobibórba. Belgiumból 1942 augusztusa és 1944 júliusa között több mint 25 000 zsidót szállítottak huszonnyolc vonattal Mechelen-en keresztül Auschwitz-Birkenauba.

1942 őszén a németek körülbelül 770 norvég zsidót fogtak el, majd hajóval és vonattal Auschwitzba deportálták őket. 1943 szeptemberében a dán zsidók deportálására tettek kísérletet, ez azonban meghiúsult. Az ellenállók, akik értesültek a tervezett begyűjtésekről, tömegesen szöktették a dán zsidókat a semleges Svédországba. A Dániában élő mintegy 7500 zsidó közül csak 470 főt deportáltak Theresienstadtba.

Dél-Európa

A németek Görögországból, Olaszországból és Horvátországból is deportáltak zsidókat. 1943 márciusa és augusztusa között az SS és a rendőri szervek több mint 40 000 zsidót deportáltak az észak-görögországi Szalonikiből Auschwitz-Birkenauba. A táborban legtöbbjüket megérkezésükkor rögtön gázkamrába küldték. Miután 1943 szeptemberében a németek megszállták Észak-Olaszországot, körülbelül 8000 zsidót deportáltak. Legtöbbjüket Auschwitz-Birkenauba vitték. Horvát tengelyhatalmi szövetségeseikkel kötött megállapodásuk alapján a német hivatalos szervek körülbelül 7000 horvát zsidót vettek őrizetbe, és Auschwitz-Birkenauba deportálták őket.

A bolgár csendőrök és katonai alakulatok nagyjából 7000 zsidó lakost fogtak el és deportáltak a bolgár megszállás alatt álló, korábban Jugoszláviához tartozó Macedóniából a szkopjei tranzittáboron keresztül. A bolgár hatóságok a bolgár megszállás alatt álló Trákia körülbelül 4000 zsidó lakosát gyűjtötték össze két bulgáriai gyűjtőtáborban. Innen a zsidókat német fogságba szállították. Bulgária összesen több mint 11 000 zsidót szállított német ellenőrzés alatt álló területre. A német hatóságok ezeket a zsidókat a Treblinka II táborba deportálták, ahol gázkamrába küldték őket.

Közép-Európa

Deportation of Jewish children from the Lodz ghetto, Poland, during the "Gehsperre" Aktion, September 1942.

Zsidó gyermekek deportálása a łódźi gettóból (Lengyelország) a „Gehsperre” akció során, 1942 szeptemberében.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum, courtesy of Jacob Igra

A német hatóságok 1941 októberében kezdték meg a zsidók deportálását a Nagynémet Birodalomból. Ekkor a haláltáborok építése még csak a terv fázisában volt. 1941. október 15. és november 4. között a német hatóságok 20 000 zsidót deportáltak a łódźi gettóba. 1941. november 8. és 1942 októbere között a német hatóságok körülbelül 49 000 zsidót deportáltak a Nagynémet Birodalomból Rigába, Minszkbe, Kaunasba (Kovno) és Raasikuba, amelyek a Keleti Birodalmi Főbiztosság (Reichskommissariat Ostland) fennhatósága alá tartoztak. A Keleti Birodalmi Főbiztosság magában foglalta a németek által megszállt Fehéroroszországot, Litvániát, Lettországot és Észtországot. Az SS és a rendőri szervek a megérkező deportáltak többségét azonnal lelőtték.

A német hatóságok 1942 márciusa és október között további körülbelül 63 000 német, osztrák és cseh zsidót deportáltak a varsói gettóba és a lublini kerület más részeibe, például a krasnystawi és az izbicai átmeneti táborokba vagy a sobibóri haláltáborba. A łódźi és varsói gettók német zsidó lakosait később a lengyel zsidókkal együtt Chełmnóba, Treblinka II-be és 1944-ben Auschwitz-Birkenauba deportálták.

A Nagynémet Birodalomból közvetlenül Auschwitzba tartó, zsidó foglyokat szállító első vonatok 1942. július 18-án érkeztek meg Bécsből. 1942 késő októberétől 1945 januárjáig a német hatóságok a Nagynémet Birodalomból további 71 000 zsidót deportálták Auschwitz-Birkenauba. Az idősebb és ismertebb zsidókat Németországból, Ausztriából, a Cseh-Morva Protektorátusból és Nyugat-Európából a theresienstadti gettóba deportálták. Ez a gettó tranzittáborként is szolgált a keletre, leggyakrabban Auschwitz-Birkenau felé irányuló deportálásokhoz.

1944 májusa és júliusa között a magyar csendőrök a német biztonsági rendőrség tisztviselőivel együtt közel 440 000 zsidót deportáltak Magyarországról. Legtöbbjüket Auschwitz-Birkenauba küldték. A szlovák hatóságok közreműködésével a németek több mint 50 000 szlovák zsidót deportáltak az auschwitz-birkenaui és majdaneki koncentrációs táborokba. A szlovák zsidókat végezték ki elsőként a birkenaui gázkamrákban. 1944 őszén a német SS és a rendőri szervek 10 000 szlovák zsidót deportáltak Auschwitz-Birkenauba a szlovák nemzeti felkelés idején. Ez volt az utolsó nagyszabású deportálás a haláltáborokba.

1942 márciusa és 1943 novembere között az SS és a rendőrség körülbelül 1 526 000 zsidót deportált – főleg vasúton – a Reinhard-hadművelet részeként létrehozott haláltáborokba: Bełżecbe, Sobibórba és Treblinkába. 1941 decembere és 1943 márciusa között, majd később 1944 júniusa és júliusa között az SS és a rendőrség körülbelül 167 000 zsidót, valamint 4300 romát és szintót deportált a chełmnói haláltáborba. Az áldozatokat vonattal, teherautóval és gyalog hurcolták oda. 1942 márciusa és 1944 decembere között a német hatóságok körülbelül 1,1 millió zsidót, valamint 23 000 romát és szintót deportáltak Auschwitz-Birkenauba. Elsősorban vasúton szállították őket.

A Reinhard-hadművelet haláltáborait kevesebb mint ötszázan élték túl. A chelmnói foglyok közül csak néhányan maradtak életben. Az Auschwitz-Birkenauba deportált zsidók közül alig százezren maradtak életben – őket odaérkezéskor kényszermunkára küldték.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár