Gerda Weissmann

Gerda Weissmann

Data urodzenia: 8 maja 1924

Bielsko, Polska

Gerda urodziła się w mieszczańskiej żydowskiej rodzinie w Bielsku, mieście znanym z przemysłu włókienniczego. Edukację zaczęła w polskiej szkole państwowej, a potem przeniosła się do katolickiej szkoły dla dziewcząt. Rabin mógł przychodzić do szkoły i udzielać żydowskim uczennicom lekcji religii.

1933-39: W piątek 1 września 1939 r. gdy na niebie pojawiły się niemieckie myśliwce, wielu ludzi uciekło z miasta. Rodzina Gerdy została jednak na miejscu i przeżyła intensywny ostrzał, który odbył się w niedzielę wieczorem. Rano wszyscy usłyszeli ryk silnika: dwaj niemieccy żołnierze pędzili na motocyklu ulicą. Słychać było, jak ludzie krzyczą „Heil Hilter,” a z okna naprzeciwko nagle zaczęła powiewać czarno-biało-czerwona flaga ze swastyką.

1940-45: Gerdę najpierw przeniesiono do bielskiego getta, a potem, w 1942 r., do pracy w zakładzie włókienniczym w Bolkowie (Bolkenhain) na Śląsku. Mimo głodu i nieludzkiej pracy więźniarki troszczyły się o siebie. Niemiecka nadzorczyni, pani Kugler, uratowała nawet Gerdzie życie, gdy dziewczyna zachorowała i trafiła do obozowego szpitala. Pani Kugler wiedząc, że oficer SS przeprowadza inspekcję i że chorzy trafią do gazu, zaciągnęła Gerdę z powrotem do fabryki, uruchomiła jej krosno i posadziła ją przed nim. Gerda majaczyła w gorączce, ale przeżyła inspekcję.

Nastepnie Gerdę wysłano na roboty przymusowe do obozów Marzdorf, Landshut i Gruenberg. W maju 1945 r. wyzwoliła ją amerykańska armia. Gerda wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1946 r.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.