Герда Вайсман

Герда Вайсман

Народився (-лася): 8 травня 1924 р.

Бельсько, Польща

Герда народилася в єврейській родині середнього достатку у польському місті Бельсько, відомому своєю текстильною промисловістю. Спершу вона навчалася у польській державній школі, але згодом перейшла до католицької школи для дівчат. Рабину дозволяли приходити до школи й викладати ученицям-єврейкам релігійні студії.

1933-39: у п’ятницю, 1 вересня 1939 року, в небі з’явилися німецькі винищувачі, через що багато людей покинули місто. Сім’я Герди залишилася, переживши недільного вечора інтенсивний обстріл. Ранком пролунав жахливий гуркіт – два німецькі солдати мчали по вулиці на мотоциклі. Родина Герди почула, як люди кричали «Хайль Гітлер», і чорно-біло-червоний прапор зі свастикою раптово замайорів у вікні навпроти.

1940-45: після перевезення до ґетто в Бєльсько, Герду депортували у 1942 році до Болькува, Сілезія, для роботи на текстильній фабриці. Попри голод і непосильну працю, ув’язнені піклувалися один про одного. Німецька наглядачка, місіс Куглер, навіть урятувала Герді життя, коли та захворіла і опинилася у табірному шпиталі. Місіс Куглер знала про заплановану перевірку, а також про те, що хворих чекає смерть у газовій камері. Вона затягла Герду на фабрику, запустила ткацький верстат і поставила її за ним. Дівчина марила від лихоманки, але пройшла перевірку.

Згодом Герду відправляли до трудових таборів у Марцдорфі, Ландсгуті й Грюнберзі. Її звільнила американська армія у травні 1945 року, а в 1946 році вона іммігрувала до Сполучених Штатів.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.