Gerda Weissmann

Gerda Weissmann

Doğum: 8 Mayıs 1924

Bielsko, Polonya

Gerda, Polonya'nın tekstil sektöründe tanınan Bielsko kasabasında orta sınıftan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimine Polonya devlet okulunda başladı ancak daha sonra kızlar için eğitim veren bir Katolik okuluna gitti. Bir hahamın okula gelerek Yahudi öğrencilere dinî konularda eğitim vermesine izin veriliyordu.

1933–39: 1 Eylül 1939 Cuma günü üzerlerinden geçen Alman savaş uçakları, pek çok insanın şehirden kaçmasına yol açtı. Ailemle beraber pazar akşamı sonrasındaki yoğun bombardımandan sağ kurtulmayı başardık. Sabahleyin korkunç bir gürültü duyduk. Motosikletli iki Alman askeri caddeden son sürat geçiyordu. İnsanlar "Heil Hitler" diye bağırıyordu. Sonra bir binanın penceresinden siyah, beyaz ve kırmızı renkte üzerinde gamalı haç bulunan bir bayrak sallanmaya başladı.

1940–45: Bielsko gettosuna taşındıktan sonra 1942 yılında Silesia bölgesinde bulunan Bolkenhain'daki bir tekstil atölyesine gönderildim. Açlığa ve ağır işe karşın mahkumlar arasında dayanışma vardı. Hatta bir Alman olan gözetmenimiz Bayan Kugler hayatımı kurtarmıştı. Hastalandığım için kamptaki hastaneye gitmiştim. Bayan Kugler SS'lerin denetlemede olduğunu ve hasta olanları gaz odalarına gönderdiklerini biliyordu. Beni sürükleyerek fabrikaya götürdü. Tezgahı çalıştırarak beni de başına oturttu. Ateşler içindeydim fakat denetlemeyi atlatmıştım.

Gerda daha sonra Marzdorf, Landshut ve Grünberg'de bulunan esir çalışma kamplarına gönderildi. Mayıs 1945'te Amerikan birlikleri tarafından kurtarıldı. Ardından 1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.