False identity for Zegota member Ewa Sarnecka
Detaylar
Belgeler

Żegota üyesi Ewa Sarnecka’nın sahte kimlik belgesi

II. Dünya Savaşı sırasında insanlar, genellikle sahte kimlikler ve sahte kimlik belgeleri kullanarak Nazi yetkililerinden kurtulmuştur. Sahte kimlik belgeleri özellikle direnişçiler, yardım çalışanları ve Yahudi olduğunu saklamak isteyen Yahudiler için büyük önem taşımıştır. Yüksek kaliteli, inandırıcı sahte kimlikler hazırlamak için onlarca insanın gizli bir şekilde işbirliği yapması gerekmiştir. Ayrıca gelişmiş fotoğrafçılık ve baskı ekipmanları da gerekli olmuştur. Yahudi olduğunu saklamak isteyen Yahudiler için sahte belge bulmak, tam anlamıyla ölüm kalım meselesiydi.

Ewa Sarnecka, II. Dünya Savaşı sırasında “Regina Cybulska” takma adını almış ve bu sahte kimlik belgesini kullanarak gizli faaliyetler yürütmüştür. 1942–1944 arasında Sarnecka ve eşi Tadeusz Sarnecki, Yahudilere Yardım Konseyi’nde (“Żegota” kod adıyla bilinir) çalışmıştır. Żegota, Yahudileri Nazi zulmünden ve katliamından kurtarmak için Polonyalılar ve Yahudiler tarafından kurulan gizli bir örgüttür. Sarnecki’ler, Żegota’nın Zamosc ve Lublin şubeleri için kurye olarak görev yapmıştır. Bölgede bulunan Piotrkow Trybunalski, Radom ve Starachowice gibi bazı zorunlu çalışma kamplarına gitmişlerdir. Sarnecki’ler, bu kamplarda tutsak olan Yahudilere gizlice para, belge, yiyecek, ilaç ve mektup taşımışlardır. Bazen kamplardan insanları da kaçırabilmişlerdir. Sarnecki çifti, savaştan sağ kurtulmuştur.


Etiketler


Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.