False identity for Zegota member Ewa Sarnecka
جزئیات
مدارک

هویت جعلی برای ایوا سارنیکا از اعضا زیگوتا

در جریان جنگ جهانی دوم، مردم اغلب از هویت‌های ساختگی و جعل اسناد هویتی برای فرار از مقامات نازی استفاده می‌کردند. هویت‌های جعلی برای مبارزان نیروی مقاومت، امدادگران و یهودیانی که می‌خواستند خودشان را به‌عنوان غیریهودی معرفی کنند، حیاتی بود. درست کردن اسناد جعلی با کیفیت بالا و قابل قبول، مستلزم همکاری مخفیانه‌ی ده‌ها نفر می‌شد. همچنین به تجهیزات پیچیده‌ی عکاسی و چاپ نیاز داشت. برای یهودیانی که خود را به‌عنوان غیریهودی معرفی‌ می‌کردند، به دست آوردن اسناد جعلی می‌توانست به‌معنای تفاوت بین زندگی و مرگ باشد. 

در طول جنگ جهانی دوم، ایوا سرنیکا نام مستعار "ریجینا سایبولسکا" را انتخاب و از این کارت هویت جعلی، برای انجام فعالیت‌های مخفیانه خود استفاده کرد. اوا و همسرش تادئوس سارنیکی، از سال ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۴ برای شورای کمک به یهودیان (با نام رمز "زیگوتا") کار می‌کردند. زیگوتا یک سازمان مخفی نجات متشکل از لهستانی‌ها و یهودیان با هدف هماهنگی برای نجات یهودیان از آزار و اذیت و قتل توسط نازی‌ها بود. خانواده سارنکی به‌عنوان پیک برای شعب زاموشچ و لوبلین سازمان زیگوتا خدمت می‌کردند. آن‌ها به اردوگاه‌های کار اجباری انتخاب شده در منطقه، از جمله پیوترکوف تری‌بونالسکی، رادوم، و ستاراخوویتسه سفر می‌کردند. خانواده سارنکی به‌طور مخفیانه پول، اسناد، غذا، دارو و نامه‌ها را به یهودیانی که در آنجا زندانی بودند می‌رساندند. آن‌ها حتی در چندین نوبت توانستند افراد را به‌صورت قاچاق از اردوگاه‌ها خارج کنند. اوا و تادئوس هر دو از جنگ جان سالم به در بردند.


برچسب‌ها


​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.