Film

Auschwitz'in dağıtılması

Sovyet askerleri, Polonya'daki Auschwitz kampına 27 Ocak 1945'te girdi. Sovyet askerlerinin kameraya aldığı bu sahnede Sovyet Ordusu tarafından dağıtılan Auschwitz kampındaki çocuklar görülüyor. Kampın açık olduğu süre zarfında, Auschwitz'deki birçok çocuk, Nazi doktor Josef Mengele tarafından tıbbî deneylere maruz bırakıldı.

Deşifre Edilmiş Metin

Auschwitz'de kurtarılan 2.819 esirin 180'i çocuk, 52'si ise 8 yaşın altındaydı. Bu cehennemden nasıl sağ çıkabildiler? Hayatta kaldılar. Çünkü fare ve tavşan yerine tıbbî deneylerde kullanılmak için ayrılmışlardı. Ancak tıp diploması olan Alman katiller, yalnızca belli bir çocuk tipi istiyordu: ikiz çocuklar denek olarak seçildi. İkizler, Doktor Mengele ve Doktor Schmidt için yegane deney malzemesiydi. Bu sınıflandırmaya girmeyen çocuklarsa öldürüldü. Çocuklar küçücük ellerindeki sayılardan ayırt edilebiliyordu.


Etiketler


  • National Archives - Film
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.