Aaron Lejzerowicz

Aaron Lejzerowicz

Doğum: 23 Mart 1919

Zdzieciol, Polonya

Aaron, Polonya’nın kuzey doğusundaki Zdzieciol kasabasında yaşayan bir Yahudi ailenin dört çocuğundan biriydi. Babası kunduracıydı ve iş ortağıyla beraber o da kasabada bir ayakkabı dükkânı işletiyordu. Aaron özel bir Yahudi okuluna gidiyor, Yahudi tarihi ve İbranicenin yanı sıra Lehçe ve tarih eğitimi alıyordu.

1933–39: 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etti. Üç hafta sonra, Polonya [Alman-Sovyet Paktı uyarınca] Almanya ile Sovyetler Birliği arasında paylaşıldı. Kendimizi şanslı hissediyorduk. Zdzieciol, Sovyetler tarafından işgal edilen doğu bölümdeydi. Bu yüzden 1939 yılında hiç Alman görmedik. Almanların Yahudilere karşı tutumu ile ilgili hikâyeler duyuyorduk ve Sovyetleri görmekten memnunduk. Babam bize savaş sırasında gerekli olan iki işin terzilik ve kunduracılık olduğunu söyledi.

1940–44: Haziran 1941’de Almanya SSCB’ni işgal etti. 1942 yılının başlarında Almanlar Zdzieciol’de bir getto kurdular ve 6 Ağustos’ta tasfiye etmeye karar verdiler. Sabah 4.00’de insanların koşuştuğunu duyduk. Almanlar ve sarhoş Litvanyalılar şehri kuşatmıştı. Bir mezarlığa götürüldük ve yüz üstü yere yatmamız emredildi. Meslek sahipleri çağrıldı: "Marangozlar! Demirciler!". Kunduracılar çağrıldığında başımı katiyen kaldırmadan, sadece elimi kaldırdım. Bir asker bana tüfeğiyle vurarak kalkmamı söyledi. Artık bir çalışma kampına gönderilenler arasındaydım. Geri kalanlar vuruldu.

Aaron daha sonra kaçarak Sovyet partizanlarına katıldı. Temmuz 1944’te Sovyet ordusuna alındı. Savaş bittiğinde Almanya’daydı. 1947'de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.