Catharina Soep

Catharina Soep

Doğum: 3 Ocak 1923

Amsterdam, Hollanda

Ailesi ve arkadaşları tarafından "Ina" adıyla çağrılan Catharina, Amsterdam’da dindar bir Yahudi ailesinde büyüdü. Ina'nın babası, başarılı bir elmas üreticisiydi ve Amsterdam Yahudi cemaatinin başkanıydı. Ina’nın Benno adında bir erkek ve Josette adında bir kız kardeşi vardı.

1933–39: Pazar sabahları ve Çarşamba günleri Amsterdam Montessori okulundaki derslerden sonra Yahudi tarihi ve İbranice öğrendiğim özel bir Yahudi okuluna gidiyordum. Arkadaşlarım ve ben, ev ödevlerimiz bittikten sonra akşamları toplanıp plak çalmayı ve sohbet etmeyi çok severdik. Sonra evlerimize dönünce sanki aylardır ayrıymışız gibi birbirimizi telefonla arardık. Ya da ertesi gün okulda birbirimize vermek üzere mektuplar yazardık.

1940–44: Almanlar, Mayıs 1940’ta Hollanda’yı işgal etti. Birkaç hafta sonsa liseden mezun oldum. Ailem 1943’te yakalandı. Hollanda’daki Westerbork kampına ve sekiz ay sonra da Bergen-Belsen toplama kampına götürüldük. Naziler, 1944’te işi bilen Yahudiler’in bağlantılarını kullanarak orada bir elmas sanayisi kurmaya karar verdi. Babam, elmas ürettiği için ölüm kamplarına gönderilmedik ve ailece bir arada kaldık. Almanların yenilgisi belli olunca elmas planından vazgeçildi.

Sovyetler ilerlerken Ina ve diğer mahkumlar, batıya giden trenlere bindirildi. 13 Nisan 1945’te yolda ABD birlikleri tarafından kurtarıldılar. Ina, 1951’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.