Chaya Szabasson Rubinstein

Chaya Szabasson Rubinstein

Doğum: 1901

Kozienice, Polonya

Chaya, 1930’da iş adamı Mordecai Rubinstein ile evlendi ve Radom şehri yakınlarında bulunan memleketi Kozienice’den kocasıyla birlikte taşındı. Chaya dindar, Yidce konuşulan Yahudi bir ailede büyüdü ve babasının Kozienice kayın ağacı ormanı yakınında bir kereste fabrikası vardı. Chaya’nın kocası, Radom’da küçük bir otobüs hattı işletiyordu.

1933–39: Chaya, 1933’te Gila adında bir kız dünyaya getirdi. 1930’ların ortasında Rubinstein ailesi Kozienice’ye geri taşındı. Almanlar Eylül 1939’da Polonya’yı işgal edince tuzağa yakalandılar. Haftalar içinde kasabanın Yahudi kesimi, getto olarak ilan edildi ve Yahudiler özel izin almadan bölgeden ayrılamıyordu. Naziler pek çok Yahudi’yi dövdü, mallarını çaldı, öldürdü ve insanlar yavaş yavaş açlıktan ölmeye başladı.

1940–42: Savaş başladıktan sonra Mordecai, tüberküloza yakalandı ve iyileşmek için gettodan bir Yahudi dinlenme evine kaçtı. Chaya, gettodan gizlice deri çıkarıp karaborsada satıyordu. 8 yaşındaki Gila da para kazanmak için evlerindeki eşyaları karaborsada satıyordu ama bu yeterli olmadı ve hastalığı devam eden Mordecai, 1941’de tekrar gizlice evine döndü. 1942’de Chaya eşi, kızı, anne ve babası ile Treblinka toplama kampına sürüldü.

41 yaşındaki Chaya ve ailesi, Treblinka’da yok oldular.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.