Claude J. Letulle

Claude J. Letulle

Doğum: 28 Mart 1919

Cambo-les-Bains, Fransa

Claude, Katolik bir ailenin beş çocuğundan biri olarak Paris'te dünyaya geldi. Doktor babasının başarılı bir genel ilaç uygulamaları ve tıbbî laboratuarı vardı. Claude'nin babası oğlunu da tıp okuması ve kendi mesleğine katılması için teşvik ettiyse de, Cladue'nin hayali avukat olmaktı.

1933–39: Çalışmalarıma devam ettim ve 1936'da hukuk okumak için üniversiteye girdim. 1939'un ortasına kadar Fransa'nın karşısındaki Alman tehdidi artmıştı ve 3 Eylül 1939'da Fransa Almanya'ya savaş ilan etti. Ülkemin Naziler karşısında kazanma şansının çok düşük olduğunun farkındaydım. Ekim'de Fransız ordusuna katıldım. Temel eğitimden sonra onbaşılığa yükseldim ve Paris'in güneydoğusunda konuşlanmış bir tank bölüğünün başına geçtim.

1940–44: Fransa‘nın işgalinin ardından 6 hafta içinde Alman ordusu tarafından yakalandım. Diğer savaş esirleri gibi, ben de Reich (İmparatorluk) için zorunlu çalıştırıldım. Subaylardan birini öldürmekle tehdit etmemin cezası olarak, Nazi doktorların “tıbbî deneyler” yaptığı hastanede çalışmaya zorlandım. Erkekleri hadım ederken, kırık kemikleri “araştırmak” üzere esirlerin parmaklarını pres makinesinde ezdiklerinde yanlarındaydım. Esirlerin çoğu söz konusu ameliyatlarda hayatını kaybetti. Göğüslerinin her ikisi de alınırken izlemesi için, kadının birinin gözkapakları dikilmişti.

Dört yıllık esaretten sonra, Claude Şubat 1944'te gerçekleştirilen esir mübadelesi kapsamında ülkesi Fransa'ya iade edildi. Savaşın sonuna kadar Fransız yeraltı örgütlerinde çalıştı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.