Claude J. Letulle

Claude J. Letulle

Data urodzenia: 28 marca 1919

Cambo-les-Bains, Francja

Claude dorastał w katolickiej paryskiej rodzinie wraz z czworgiem rodzeństwa. Jego ojciec, lekarz, prowadził dochodowy gabinet i laboratorium medyczne. Zachęcał syna do studiowania medycyny i dołączenia do jego przychodni, ale Claude’a bardziej interesowało prawo.

1933-39: Claude uczył się dalej i w 1936 r. zaczął studiować prawo na uniwersytecie. W połowie 1939 r. zagrożenie Niemiec względem Francji wzrosło, a 3 września tego roku Francja wypowiedziała Niemcom wojnę. Claude wiedział, że jego kraj ma niewielkie szanse na zwycięstwo nad nazistami. W październiku zaciągnięto go do francuskiej armii. Po podstawowym szkoleniu otrzymał rangę kaprala i został przydzielony do oddziału pancernego stacjonującego na południowy wschód od Paryża.

1940-44: Niemiecka armia pojmała Claude’a sześć tygodni po inwazji na Francję. Tak jak innych jeńców, czekały go roboty przymusowe dla Trzeciej Rzeszy. Za grożenie strażnikowi śmiercią kazano mu pracować w szpitalu, gdzie nazistowscy lekarze prowadzili „eksperymenty medyczne.” Claude był obecny przy kastracjach mężczyzn, a także kiedy lekarze gnietli więźniom narzędziami palce, aby „badać” połamane kości. Wielu z nich zmarło podczas tych zabiegów. Jednej kobiecie przyszyto powieki, aby musiała patrzeć w lustrze na to, jak odcinano jej obie piersi.

Po czterech latach niewoli, w lutym 1944 r., Claude’a repatriowano do Francji podczas wymiany jeńców. Do końca wojny walczył we francuskich siłach podziemnych.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.