Ethel Stern

Ethel Stern

Doğum: 1919

Varşova, Polonya

Ethel, Varşova yakınlarında yaşayan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 9 yaşındayken, ailesi Varşova'nın yaklaşık 40 mil (64 km) güneybatısındaki Mogielnica kasabasına taşındı. Ethel'in babası vaktinin çoğunu dinî metinler okuyarak geçirirdi. Eşi ise ailenin likör dükkânıyla ilgilenirdi. Ethel gündüzleri okula gidiyor ve akşamları da dinî metinler hakkında eğitim alıyordu.

1933–1939: Ethel her zaman iyi bir öğretmen olmak istedi. 14 yaşındayken, Lodz'daki dinî okula devam ettikten sonra ağabeyinin de yaşadığı Kalisz kasabasında öğretmenlik yapmaya başladı. Kalisz'de bir çöpçatan tarafından Zalman Brokman'la tanıştırıldı. Brokman öncelikle kendi hahamından ve sonra Ethel'in babasından evlenmek için izin istedi. Mart 1939'da evlendiler. Eylül'de savaş patlak verdiğinde, Ethel Mogielnica'ya altı aylık hamile olarak döndü.

1940–1944: Ethel Ocak 1940'ta Varşova'da bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Kasım ayında, Varşova'daki Yahudiler bir gettoya toplandı. Ethel'in eşi altın vererek gıda ve mal alıyordu. 1942 sonunda toplu sürgünler başladığında, dikiş makinesi olanların fabrikada kalıp askerî giysiler dikmesine izin verildi. Bu nedenle Ethel'in eşi iki tane dikiş makinesi satın aldı. 1943'te tasfiye edilene kadar Ethel fabrikada çalıştı.

Mayıs 1943'te giysi fabrikasındaki işçiler Lublin yakınındaki Trawniki çalışma kampına gönderildi. Ethel'den bir daha haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.