اتل اشترن  Ethel Stern

اتل اشترن Ethel Stern

تاریخ تولد: 1919

ورشو, لهستان

اتل در یک خانواده یهودی ساکن ورشو به دنیا آمد. وقتی که ۹ ساله بود، خانواده‌ی او به شهر موگیلنیتسا Mogielnica- حدود ۴۰ مایلی جنوب شرقی ورشو- نقل مکان کردند. پدر اتل بیشتر وقت خود را صرف مطالعه متون دینی می کرد. همسر او مغازه ی مشروب فروشی خانواده را اداره می کرد. اتل طی روز به یک مدرسه دولتی می رفت و شب ها تحت تعلیم مباحث دینی بود .

۱۹۳۳-۳۹: اتل همواره می خواست معلم شود. در۱۴ سالگی پس از رفتن به یک مدرسه دینی در لودز، در شهر کوچک کالیش Kalisz، محل سکونت برادرش مشغول به تدریس شد. در آنجا اتل از طریق یک دلالِ ازدواج با زالمان بروکمان آشنا شد که ابتدا از خاخام خود و سپس از پدر اتل برای ازدواج با او اجازه گرفت. در مارس ۱۹۳۹، آنها ازدواج کردند. هنگامی که در ماه سپتامبر جنگ آغاز شد، اتل که شش ماهه باردار بود به موگیلنیتسا بازگشت.

۱۹۴۰-۴۴: اتل در ژانویه ۱۹۴۰ پسری به دنیا آورد. تا نوامبر، یهودیان ورشو در یک محله یهودی نشین محبوس شدند. شوهر اتل قطعات طلا را در مقابل غذا و اجناسِ مورد نیاز معاوضه می کرد. هنگامی که تبعیدهای دسته جمعی در اواخر ۱۹۴۲ آغاز شد، کسانی که چرخ خیاطی داشتند مجاز بودند به منظور دوختن لباس های نظامی در یک کارگاه باقی بمانند به همین دلیل شوهر اتل دو چرخ خیاطی خریداری کرد. اتل تا هنگام منحل شدن کارگاه در سال ۱۹۴۳ در آنجا کار می کرد.

در ماه مه ۱۹۴۳، کارگران کارگاه لباس دوزی به اردوگاه کار اجباری تراونیکی،Trawniki نزدیک به لوبلین تبعید شدند. از آن به بعد، دیگر هرگز خبری از اتل شنیده نشد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.