Fritz Silten

Fritz Silten

Doğum: 16 Şubat 1904

Berlin, Almanya

Fritz, Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan bir Yahudi ailenin iki oğlundan en küçüğüydü. 1920’lerin sonlarında kimya ve eczacılık alanında doktora kazandı. 1931'de Ilse Teppich’le evlendi ve 1933’te çiftin Gabriele adında bir kızı oldu.

1933–39: Fritz, 1938’de Naziler tarafından iş yerlerini yok pahasına bir “Aryan” Almanına (Aryanlaştırma) satmaya zorlanıncaya kadar babasının eczanesinde çalıştı. Anne babasını geride bırakmak acı vericiydi. Ancak karısı ve kızının güvenliği, Fritz’i 1938’de Amsterdam’a taşınmaya mecbur bıraktı. Bir eczane açtı ve sonra Ilse ile Gabriele’yi getirtti. Bir yıl sonra annesi onlara katıldı. Babası Berlin’de kalmayı seçti.

1940–44: Mayıs 1940’ta Almanya Hollanda’yı işgal etti. Fritz, Almanlar’ın kurduğu bir Yahudi konseyinin üyesi olarak atandı ve mevkisini kullanıp adlarını “himaye listelerine” yazdırarak ailesini sürgün edilmekten kurtarmaya çalıştı. Ancak sonunda, Haziran 1943’te hep beraber Westerbork geçici kampına sürgüne gönderildiler. Bir ay sonra Fritz’in annesi intihar etti. Auschwitz’e gönderileceğini öğrenmişti. 1944’te Fritz, Ilse ve Gabriele, Theresienstadt gettosuna sürüldü.

Fritz ve ailesi, Mayıs 1945’te Sovyet birlikleri Theresienstadt’ı ele geçirince kurtuldu. Fritz savaştan sonra Amsterdam’a geri döndü ve eczanesini yeniden açtı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.